بین‌المللی

بلاروس:غرب با ترفند حقوق بشری علیه دولت های مخالف استفاده می‌کند

ولادیمیر مکی وزیر خارجه بلاروس اعلام کرد: کشورهای غربی در حالی که خود حقوق بشر را رعایت نمی کنند، برای انحراف توجه افکار عمومی از مسائل خود، دیگر کشورها را به نقض حقوق بشر متهم می کنند.

به گزارش ایرنا از ریانووستی، وزیر خارجه بلاروس روز سه شنبه در یک نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت: شماری از کشورهای غربی، تعهدات خود در عرصه حقوق بشر را نقض می کنند و به انتقاد از کشورهای دیگر در این زمینه می پردازند.

وی افزود: ادعای کشورهای غربی برای ایفای نقش داور بین المللی در زمینه حقوق بشر در کشورهای دیگر، یک تاکتیک حساب شده بنظر می رسد تا توجه افکار عمومی را از مسائل خود منحرف کنند.

مکی گفت: اگر نقض حقوق بشر در لهستان، لیتوانی ، چک و کشورهای دیگر را برشمریم به ساعت ها زمان نیاز داریم.

وی در همین حال گفت که شهرهای بلاروس از امن ترین شهرهای جهان هستند و در این کشور امکان اشتغال بکار و حق گرفتن مستمری بازنشستگی و خدمات درمانی رایگان برای همه شهروندان فراهم شده است.

وزیر خارجه بلاروس گفت: دولت بلاروس توانست حتی در شرایط سخت شیوع گسترده ویروس کرونا به رغم بدبینی کشورهای دیگر به تعهدات اجتماعی خود درقبال مردم این کشور عمل کند.

مکی با اشاره به اعتراضات در بلژیک، آلمان، اسپانیا، هلند، لهستان، فرانسه و خشونت ماموران پلیس علیه معترضان گفت: چرا این کشورها به خود اجازه فریبکاری می دهند و دیگر کشورها را متهم می کنند. چرا این کشورها مرتبا پیشنهادهایی را به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه می کنند و خواستار رسیدگی به وضع حقوق بشر در کشورهای دیگر می شوند اما به وضع خود توجه نمی کنند.

کشورهای غربی و آمریکا در ماههای اخیر و پس از انتخابات ریاست جمهوری بلاروس بارها دولت این کشور  را متهم به نقض حقوق بشر متهم کردند و چندین بسته تحریم در مورد این کشور وضع کردند.

انتخابات ریاست جمهوری بلاروس ۱۹ مرداد ماه برگزار شد و پس از رای گیری، اعلام شد لوکاشنکو برای ششمین بار پیاپی با کسب ۸۰ درصد آرا رییس جمهور شده است.

مخالفانی که هفته ها پیش از انتخابات دست به اعتراض زده بودند، با شنیدن نتایج انتخابات خشمگین شدند و به خیابان ها آمدند اعتراضاتی که تا تا ماهها ادامه داشت و بسیاری از معترضین بازداشت شدند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا