زنان

لغو ممنوعیت بیکینی با عقب نشینی قطر

موضع‌گیری قاطع پیرامون مخالفت ب‍ا این مقررات ویژه در قطر از سوی بسیاری از تیم‌های والیبال ساحلی زنان، سرانجام باعث عقب‌نشینی قطری‌ها در این زمینه شد.

لغو ممنوعیت بیکینی در جام والیبال ساحلی زنان در قطر

به گزارش دویچه وله، ممنوعیت استفاده از بیکینی به عنوان لباس ورزشی در تورنمنت جهانی والیبال ساحلی زنان در قطر از سوی کشور میزبان برداشته شد. در ابتدا کمیته برگزاری این مسابقات استفاده از بیکینی را نپذیرفته بود.

کشور قطر از روز ۸ تا ۱۲ ماه مارس سال میلادی جاری میزبان مسابقات «تورنمنت تور جهانی»‌ والیبال ساحلی زنان است. اما کمیته برگزاری این رقابت‌ها در کشور میزبان، نخست استفاده از بیکینی را به عنوان استاندارد بین‌المللی البسه ورزشی در والیبال ساحلی زنان، نپذیرفته بود.

قطری‌ها در ابتدا شرایط دیگری را برای لباس ورزشی تعیین کرده‌بودند که بر طبق آن، پوشیدن پیراهن‌های آستین‌دار و شلوارک‌هایی که پای زنان ورزشکار را از بالا تا حداقل زانو پوشش می‌دهند، الزامی عنوان شده بود.

ابراز حساسیت در کشور قطر پیرامون استفاده از بیکینی در والیبال ساحلی زنان، با مخالفت شدید بسیاری از تیم‌های والیبال ساحلی‌زنان در عرصه بین‌المللی مواجه شد. این موضوع در صحنه ورزش آلمان نیز خبرساز و سرانجام منجر به انصراف تیم ملی زنان آلمان از شرکت در این مسابقات شد.

کارلا بورگر و یولیا سوده، زوج موفق تیم ملی والیبال ساحلی زنان آلمان، در پی اعلام انصراف خود را از حضور در مسابقات قطر خاطرنشان کردند: «ما نمی‌خواهیم این شرایط را بپذیریم. ما همیشه به فرهنگ و سنت کشور میزبان احترام قائل هستیم. اما ما نمی‌توانیم فعالیت ورزشی خود را بدون لباس کارمان انجام دهیم.»

این دو ورزشکار همچنین تاکید کردند: «ورزش والیبال ساحلی بسیار طاقت‌فرسا است. ما در گرمای بالای ۳۰ درجه قطر در ماه مارس، پوشیدن لباس ورزشی نامناسب را قبول نمی‌کنیم.»

موضع‌گیری قاطع پیرامون مخالفت ب‍ا این مقررات ویژه در قطر از سوی بسیاری از تیم‌های والیبال ساحلی زنان، سرانجام باعث عقب‌نشینی قطری‌ها در این زمینه شد.

مسئولان قطری در کمیته برگزاری تورنمنت تور جهانی والیبال ساحلی زنان حال اعلام کردند که ممنوعیت استفاده از بیکینی ورزشی در این رقابت‌ها برداشته شده است.

تغییر مقررات در کشور میزبان در پی فشار از سوی فدراسیون جهانی والیبال FIVB به برگزار‌کنندگان قطری صورت گرفت. FIVB در بیانیه‌ اخیر خود در این زمینه تاکید می‌کند که «والیبال ساحلی زنان مانند هر رشته ورزشی دیگری باید از زاویه عملکرد و فعالیت ورزشی مورد قضاوت قرار گیرد و نه از دیدگاه نوع لباس. بازیکنان می‌توانند در مسابقات قطر با استفاده از لباس استاندارد ورزشی مورد نظر خود، بازی کنند.»

شایان ذکر است که والیبال ساحلی از جذاب‌ترین و دیدنی‌ترین رشته‌های ورزشی در جهان به شمار می‌رود. محبوبیت و رونق این رشته ورزشی که در فهرست رشته‌های بازی‌های المپیک تابستانی نیز قرار گرفته است، سال به سال رو به افزایش است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا