حقوق بشر

سرکوب فعالان؛ نوبت به بازداشت کتابفروشان آنلاین رسید

با گذشت چند روز از بازداشت پویا جانی‌پور، خانواده این فعال دانشجویی سابق، درباره سرنوشت او ابراز بی اطلاعی و نگرانی عمیق می کنند….

یکی از بستگان پویا جانی‌پور می گوید: ماموران لباس شخصی بدون نشان دادن حکم دادستانی یکشنبه شب گذشته با هجوم به منزل آقای جانی‌پور در کرج، او را دستگیر کردند و برخی وسایل شخصی وی از جمله تلفن های همراه و کامپیوتر لپ تاپ را نیز توقیف و با خود بردند.

گفته می شود تلاش خانواده جانی‌پور برای یافتن فرزندشان تا به حال ناکام مانده است.

هنوز روشن نیست که چه نهاد امنیتی و بنا بر چه اتهامی پویا جانی‌پور – ۲۷ ساله – را دستگیر کرده است.

یکی از بستگان آقای جانی‌پور گفت که دادگاه انقلاب کرج به خانواده اش گفته است که از طرف آن ها حکم بازداشتی صادر نشده است. این منبع گفت اداره اطلاعات نیز از سرنوشت وی ابراز بی‌اطلاعی کرده است.

پویا جانی‌پور فارغ التحصیل رشته عمران دانشگاه علم و صنعت، در سال های اخیر به کتاب فروشی آنلاین مشغول بوده است.

او در دوران دانشجویی به عنوان دبیر کمیسیون اسکان شورای صنفی دانشگاه فعالیت داشت و پس از سیل سال ۱۳۹۷ در استان گلستان با تشکیل یک گروه امدادرسانی برای کمک به سیل زدگان داوطلب شده بود.

دو روز پیش برخی گزارش ها از بازداشت یک کتاب‌فروش دیگر به نام محمد ایران‌نژاد در تهران حکایت داشت.

وب سایت هرانا – که اخبار حقوق بشری داخل ایران را دنبال می کند – گزارش داد که آقای ایران‌نژاد، روز دوشنبه (۴ اسفند) توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

بنا بر این گزارش ماموران شماری از وسایل شخصی وی از جمله کتاب ها و تلفن های همراه او و تلفن های شماری از مشتریان او را ضبط کردند و با خود بردند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا