دیدگاه‌ها

مقامات بلندپایه اسرائیل خواستار بازگشت بایدن به برجام شدند

ژنرال های پیشین ارتش اسرائیل و مقامات ارشد موساد، از موضع بایدن در عدم لغو تحریم های ایران تا زمانی که ایران به توافق هسته ای ۲۰۱۵ برنگردد، حمایت می کنند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از جروزالم پست، گروهی از مقامات ارشد پیشین کمیسیون انرژی اتمی اسرائیل، ارتش اسرائیل و موساد روز دوشنبه نامه ای به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل ارسال کردند و در آن از بازگشت ایالات متحده به توافق هسته ای ۲۰۱۵ با ایران ابراز حمایت کردند.

فرماندهان امنیتی اسرائیل به سرپرستی متان ویلنوئیل معاون رئیس سابق ارتش اسرائیل، در نامه ای اظهار داشتند، که اگر این طرح شامل تعهد ایران برای تطابق با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد باشد، از ابتکار آمریکا برای وادار کردن ایران به دنبال شفاف سازی در مورد توسعه موشکهای بالستیک و دستورالعمل های برجام بار دیگر استقبال می کنند.

علاوه بر ویلنوئیل، نامه توسط تامیر پاردو سرلشکر سابق بخش عملیات اسرائیل مدیر سابق موساد، امضا شده است.

نیتزان آلون، رئیس سابق شورای امنیت ملی اوزی آراد و الی لویت معاون رئیس سابق مدیر کل در کمیسیون انرژی اتمی اسرائیل، و دیگر مقامات ارشد پیشین وزارت دفاع از موضع فعلی رئیس جمهور جو بایدن برای لغو تحریم های ایران در صورتیکه ایران به برجام برگردد و به مفاد توافق سال ۲۰۱۵ پایبند باشد ابراز حمایت کرده اند.

به گفته آنها، هدف اول باید برگرداندن تهران مطابق با الزامات و سپس کار بر روی یک معامله بعدی باشد که حفره های برجام را پر کند.

در این نامه آمده است: این اطلاعات جدیدی را که از زمان برجام جمع آوری شده است و همچنین مشکلات اضافی که ایران ارائه می دهد، در نظر می گیرد.

این اولین بار نیست که این گروه با تلاش های نتانیاهو برای متوقف کردن برجام مخالفت می کند.

پیش از امضای توافق هسته ایران موسوم به برجام که در سال ۲۰۱۵ منعقد شد، این گروه از نخست وزیر اسرائیل خواست تا سخنرانی خود را در کنگره آمریکا لغو کند. در آن زمان، امیرام لوین معاون مدیر سابق موساد گفت که اگرچه او مخالفت با نتانیاهو را که تحت فرماندهی وی در نیروهای دفاعی اسرائیل خدمت می کرد، دشوار می دانست اما ناوبری نخست وزیر غیرفعال بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا