بین‌المللی

قصد آمریکا برای شرکت فعالانه در پروژه دفاع مشترک اروپایی

 یک روزنامه آلمانی از تصمیمات آمریکا برای مشارکت فعالانه در طرح ایجاد اتحادیه دفاعی اروپا موسوم به “پسکو” و ارائه درخواستی در این باره از طرف پنتاگون خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، روزنامه “دی ولت” آلمان در گزارشی نوشت: ایالات متحده آمریکا می خواهد در آینده به صورت فعالانه در طرح ایجاد و توسعه اتحادیه دفاعی اروپا مشارکت کند. بر این اساس واشنگتن در چارچوب طرح دفاعی اروپایی موسوم به پسکو در یک پروژه چند میلیاردی برای بهبود حمل و نقل نیروهای مرزی و تجهیزات در اروپا شرکت می کند.

به گزارش روزنامه “دی ولت” آلمان، پنج شنبه گذشته یک درخواست کتبی در این باره از طرف پنتاگون به وزارت دفاع هلند ارسال شده است. لاهه هلند این پروژه را که به استثناء دانمارک، مالت و ایرلند ۲۴ عضو دیگر اتحادیه اروپا در آن مشارکت می کنند را هماهنگ می کند.

دیپلمات‌های اروپایی می گویند: این یک تحول تاریخی با اهمیت سیاسی گسترده است. علاوه بر این آمریکایی ها همچنین مجاز به کمک های مالی برای توسعه زیر ساخت ها در اروپا هستند.

از ماه نوامبر کشورهای ثالث خارج از اروپا هم می توانند در این پروژه دفاعی اروپا موسوم به پسکو مشارکت کنند.

طرح همکاری ساختاری دائمی (PESCO) راهی برای تقویت توان نظامی اروپایی با هدایت آموزش های نظامی و تقویت لجستیکی از طریق شبکه‌ای در سراسر این قاره است. همچنین ایجاد واحد آموزش مشترک افسران نظامی از دیگر اهداف این معاهده ذکر شده است.

وزارت دفاع آلمان این طرح را به عنوان یک موفقیت ارزیابی کرده که همچنین می تواند محرکی برای همکاری بیشتر بین اتحادیه اروپا و ناتو باشد. علاوه بر آمریکا در روزهای اخیر همچنین کانادا و نروژ هم درخواست کرده‌اند که در این پروژه برای بهبود حمل و نقل های نظامی در اروپا مشارکت کنند. کشورهای عضو اتحادیه اروپا می خواهند به زودی درباره این درخواست ها در یک فرآیند پذیرش چند مرحله ای تصمیم گیری کنند.

بهبود تحرکات نظامی یکی از ۴۶ پروژه تعریف شده در طرح دفاعی اروپا موسوم به پسکو است. اجرای این طرح از ماه مارس سال ۲۰۱۸ آغاز شده است. هدف پسکو این است که شایستگی عمل اتحادیه اروپا در سیاست دفاعی و امنیتی را کاملا بهبود بخشد و شکاف های قابلیتی را ازبین ببرد تا در نهایت اروپا بتواند در صحنه جهانی نقش مهمی را ایفا کند. آلمان و فرانسه با مشارکت هم در سال ۲۰۱۷ این طرح را کلید زدند.

بر این اساس کلید یک سیاست دفاعی موثرتر در اتحادیه اروپا همکاری تنگاتنگ بین اعضاء است. از این طریق اتحادیه اروپا می خواهد بخصوص از چند پارگی و رقابت پر هزینه در صنعت اسلحه سازی در اروپا جلوگیری کند. هم زمان می خواهد تجهیزات نظامی و نیروهای مسلح در این اتحادیه را با هم هماهنگ تر کند.

تقریبا هر یک از اعضای اتحادیه اروپا یکی از پروژه های تعریف شده در طرح پسکو را رهبری می کند که در آن تعداد مختلفی از کشورها همکاری می کنند. آلمان هماهنگی ۶ پروژه در این طرح را بر عهده دارد.

هلند پروژه بهبود تحرکات و حمل و نقل نظامی در پسکو را رهبری می کند که حالا آمریکا، کانادا و نروژ اعلام کرده‌اند می خواهند در آن مشارکت کنند. از نظر اتحادیه اروپا و ناتو این پروژه یکی از مهم ترین اقدامات در سیاست دفاعی اروپا محسوب می شود.

در این پروژه از جمله این مسئله مطرح است که با ایجاد زیر ساخت های لازم در صورت حمله خشونت آمیز علیه اروپا مثلا حمله روسیه به لتونی نیروهای غربی هر چه سریع تر در صحنه درگیری حاضر شوند. به این ترتیب این پروژه نه تنها به اتحادیه اروپا سود می رساند بلکه به نفع ناتو و آمریکا هم هست.

سران کشورهای اروپایی در ویدئو کنفرانسی که روز جمعه برگزار شد تاکید کردند که اتحادیه اروپا در آینده می خواهد به صورت تنگاتنگ تری با ناتو همکاری کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا