بین‌المللی

نتانیاهو: ایران مسئول انفجار در کشتی اسرائیلی است

بنیامین نتانیاهو روز دوشنبه به صراحت ایران را مسئول اصلی انفجار در یک کشتی اسرائیلی در تنگه هرمز معرفی کرد اما از پاسخ به سوالی در باره حمله اقدام متقابل کشورش طفره رفت.

یورونیوز: نخست وزیر اسرائیل که ساعاتی پس از حملات موشکی یکشنبه شب اسرائیل به مناطقی در حومه جنوبی دمشق سخن می‌گفت در گفتگویی رادیویی ضمن اشاره به انفجاری که هفته گذشته در کشتی تحت مالکیت اسرائیل در خلیج عمان روی داد به صراحت تاکید کرد: «روشن است که این عملیات را ایران انجام داده است.»

حادثه‌ای که نخست وزیر اسرائیل و بسیاری از مقامات این کشور ایران را دخیل در آن می‌دانند بامداد روز جمعه گذشته برای کشتی خودرو‌بری تحت مالیک یک فرد اسرائیلی به نام «ام وی هلیوس ری» رخ داد.

این کشتی که پس از ترک بندر دمام در عربستان در آب‌های دریای عمان به مقصد سنگاپور حرکت می‌کرد در مسیر حرکت خود به ناگاه دچار سانحه شد و چند انفجار در آن صورت گرفت که به اذعان برخی کارشناسان اسرائیلی ناشی از برخورد با مین‌های دریایی بوده است.

نخست وزیر اسرائیل در گفتگو با یک شبکه رادیویی در کشورش به نام رادیو کان به صورت مستقیم ایران را مسئول این حمله معرفی کرد اما از پاسخ به سوالی در باره اقدام متقابل کشورش طفره رفت.

در این گفتگو وقتی از آقای نتانیاهو پرسیده شد که آیا اسرائیل به این حمله پاسخ می‌دهد بار دیگر سخنان قبلی خود را مبنی بر اینکه نخواهد گذاشت ایران به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای دست پیدا کند،‌ تکرار کرد و گفت: «ما مواضع ایران را در کل منطقه هدف قرار می‌دهیم.»

تهران تاکنون در خصوص انفجار کشتی اسرائیلی در دریای عمان اعلام موضع نکرده و به اتهام‌های مطرح از سوی اسرائیل مبنی بر دست داشتن ایران در این انفجار پاسخی نداده است.

روزنامه کیهان اما که زیر نظر نماینده علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران منتشر می‌شود انفجار در کشتی اسرائیلی را منتسب به نیروهای مورد حمایت ایران در منطقه کرد و نوشت: «اقدامات محور مقاومت در سوریه و عراق در کنار پیشروی‌های سریع انقلابیون یمن در مارب و این روزها، حمله به کشتی جنگی رژیم صهیونیستی که در پوشش کشتی باربری و با پرچم کشوری دیگر در حال تردد بود، نشان می‌دهد، اینکه می‌گویند دوران بزن در رو گذشته، حرف دقیقی است.»

رادیو کان در توضیح پخش سخنان نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد که مصاحبه با نتانیاهو یکشنبه شب پیش از انجام حملات موشکی به حومه دمشق که سوریه آنرا به اسرائیل نسبت داده ضبط شده بود.

اسرائیل طبق روال معمول مسئولیت انجام حملات به خاک سوریه را که هر از گاهی با هدف ضربه زدن به شبه نظامیان نزدیک به ایران صورت می‌گیرد را بر عهده نگرفت.

این در حالیست که تل‌آویو پیش‌تر بارها اعلام کرده است که به انجام عملیات بر ضد مواضع نیروهای تحت حمایت ایران و نیز هر گونه اقدام برای انتقال تسلیحات به سوریه ادامه می‌دهد.

برخی رسانه‌های اسرائیلی اعلام کرده‌اند که هدف اصلی حملات موشکی یکشنبه شب مواضع نیروهای نزدیک به ایران بوده است.

بنی گانتس، وزیر دفاع کابینه نتانیاهو چند روز پیش گفته ‌بود که اسرائیل برای ممانعت از فعالیت‌های نظامی ایران «تقریبا هر هفته» در سوریه دست به اقدام می‌زند.

ارتش سوریه شامگاه یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای از حملات موشکی به مناطقی در حومه دمش، پایتخت این کشور خبر داد و تاکید کرد که حملات یاد شده از سوی بلندی‌های جولان صورت گرفته است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا