بین‌المللی

سارکوزی به ۳ سال زندان محکوم شد

دادگاه کیفری پاریس روز دوشنبه در پرونده رسیدگی به اتهام «فساد مالی» و «اعمال نفوذ» علیه نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری پیشین فرانسه را محکوم شناخت.

به گزارش تسنیم به نقل از یورونیوز، نیکلا سارکوزی اتهامات وارده به خود را در این پرونده که به «پرونده شنود» معروف شده رد کرده است. دادستانی فرانسه برای نیکلا سارکوزی، ۶۶ ساله، درخواست حکم یک سال حبس قطعی و دو سال زندان تعلیقی کرده است. جلسات محاکمه رئیس جمهوری پیشین فرانسه که بین سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ قدرت را در این کشور در دست داشت اواخر سال گذشته میلادی برگزار شد.

ژاک شیراک، رئیس جمهوری اسبق فرانسه ۹ سال پیش در پرونده «مشاغل غیرواقعی شهرداری پاریس» به دو سال حبس تعلیقی محکوم شده بود. با این حال او به دلیل شرایط نامناسب جسمی در جلسات محاکمه خود حضور نداشت.

تصمیم دادگاه کیفری پاریس در «پرونده شنود» در حالی روز دوشنبه اعلام شد که نیکلا سارکوزی قرار است روز ۱۷ مارس (۲۷ اسفند) برای رسیدگی به اتهاماتش در یک پرونده دیگر باز در دادگاه حاضر شود.

نیکلا سارکوزی هرچند از سال ۲۰۱۶ دیگر در عرصه سیاست فرانسه حضور فعالی ندارد اما همچنان سیاستمداری محبوب در میان هواداران حزب راستگرای «جمهوریخواهان» محسوب می شود. او در «پرونده شنود» متهم است که با «اعمال نفوذ» قصد داشته است به اطلاعات یک پرونده قضایی دیگر خود دست پیدا کند. تیری هرزوگ، وکیل مدافع وقت نیکلا سارکوزی نیز یکی دیگر از متهمان این پرونده است. ژیلبر آزیبر، قاضی سابق نیز در این پرونده به «فساد مالی» و «اعمال نفوذ» متهم شده است.

«پرونده شنود» به دنبال شنود مکالمات نیکلا سارکوزی از سوی دستگاه قضایی به جریان افتاد. مقامات قضایی فرانسه در سال ۲۰۱۴ مکالمات نیکلا سارکوزی را در جریان تحقیق در یک پرونده قضایی دیگر شنود کردند. نیکلا سارکوزی که احتمال شنود مکالمات خود را می داد در جریان این مکالمات از نام مستعار «پل بیسموت» استفاده می کرد.

دادستانی فرانسه بر این باور است مکالمات شنودشده نشان می دهد که سارکوزی با تیری هرزوگ و ژیلبر آزیبر برای «فساد مالی» و «اعمال نفوذ» تبانی کرده بود. دادستانان فرانسوی رئیس جمهوری اسبق را متهم کرده اند که در جریان این مکالمات با ژیبلرز آزیبر تبانی کرده بود تا تلاش کند این قاضی سابق مقامی در موناکو به دست آورد و در مقابل وی اطلاعاتی در مورد پرونده های قضایی نیکلا سارکوزی را در اختیار او بگذارد.

وکلای مدافع نیکلا سارکوزی در جلسات دادگاه شنود مکالمات او را «غیرقانونی» خوانده بودند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا