گوناگون

انتخابات؛ دشمنان پی بردند که مردم از ما رویگردان شدند

هر چقدر به زمان انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در خرداد ۱۴۰۰ نزدیک‌تر می‌شویم، دغدغه‌های نگران‌کننده بابت نوع تعیین صلاحیت‌ها بیشتر شنیده می‌شود…..

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در این‌ باره اظهار کرد: مردم این روزها فشارهای زیادی متحمل می‌شوند و روزبه‌روز بیشتر به مشکل برمی‌خورند. با این اوصاف طبیعی است انگیزه‌ای برای رأی دادن پیدا نکنند. در چنین شرایطی تغییر رویه آقایان در شورای نگهبان بیش از پیش ضرورت دارد چراکه رد صلاحیت‌های فله‌ای اوضاع را سخت‌تر و کشور (نظام) را وارد بحران‌های هزینه‌ سازی خواهد کرد.

محمد اشرفی اصفهانی گفت: البته بنده امید زیادی به شورای نگهبان ندارم و می‌دانم آنها همچنان با اصرار بر نظارت استصوابی مسیر را فقط برای یک سلیقه سیاسی هموار خواهند کرد که این رویه، با توجه به وضعیتی که در مملکت حاکم است، خطرات زیادی در پی خواهد داشت. نکته تاسف‌برانگیز این است که آقایان خودشان را به خواب زده‌اند و نسبت به وضعیت فعلی بی‌تفاوت هستند.

او اضافه کرد: ما برای برگزاری انتخاباتی آماده می‌شویم که نسبت به چند انتخاباتی که در گذشته انجام شده است، اهمیت فوق‌العاده بیشتری دارد. نظام امروز به اثبات مشروعیت و قوت خود احتیاج دارد و فقط در انتخاباتی با مشارکت بالا می‌توانیم چنین ادعایی داشته باشیم. در واقع دشمنان با انتخابات سرد به این مساله پی می‌برند که مردم از حاکمیت ناامید شده‌اند.

این در حالی است که نامۀ محمد خاتمی به خامنه‌ای در مورد آیندۀ نظام نیز با بی‌اعتنایی رهبر مواجه شده است. به نوشتۀ برخی رسانه‌های داخلی، خاتمی در نامه‌ای به خامنه‌ای، پیشنهادهایی را برای آیندۀ نظام مطرح کرده است. محتوای این نامه هنوز در دسترس رسانه‌ها قرار نگرفته است اما دفتر و اطرافیان خامنه‌ای هیچ واکنشی نسبت به این خبر نشان نداده‌اند.

سایت خبری “رویداد ۲۴” می‌نویسد که به نکاتی از محتوای نامه دست یافته و می‌افزاید که در نامۀ خاتمی، “اصلاح‌طلبان، نیروهای وفادار به رهبر و نظام معرفی شده‌اند”.

این سایت، نامۀ خاتمی را ابراز “حسن نیت” او می‌داند و می‌نویسد که وی خواسته از این طریق “همچون گذشته خود را در چارچوب انقلاب و حاکمیت حفظ کند تا با توجه به نزدیکی به انتخابات ۱۴۰۰ موضوع مشارکت بالا در دستور کار همه جریان‌های سیاسی به ویژه اصلاح‌طلبان قرار بگیرد”.

این در حالی است که صادق زیباکلام، تحلیلگر مسائل سیاسی گفته است که اصلاح طلبان بیش از نود درصد پایگاه اجتماعی و آرای خود را از دست داده‌اند و همانند اصولگراها حاضر به کمترین بازنگری در سیاست‌ها و رفتارهای خود نیستند و مایلند تحت هر شرایطی ولو با استخاره در انتخابات شرکت کنند، اگر چه آرای شاخص ترین نمایندۀ آنان به پنج درصد هم نمی‌رسد.

در همین حال کیهان خامنه ای امروز در حمله ای شدید به محمد خاتمی نوشت: رفتار‌های سالوسانه خاتمی در حالی است که وی یک عذرخواهی رسمی به خاطر خیانت‌هایش در فتنه سال ۸۸، به نظام و مردم بدهکار است. رفتار وی در فتنه نیابتی ۸۸، سواری دادن به آمریکا و انگلیس و اسرائیل، در جهت ایجاد شورش و آشوب علیه نظام بود. این خیانت در حالی اتفاق افتاد که خاتمی چندین بار در پستو‌ها اعتراف کرده، ادعای تقلب در انتخابات (به عنوان بهانه اصلی فتنه ۸۸) «دروغ» بوده؛ اما با این حال شجاعت و شرافت آن را نداشته که همین اعتراف به دروغگویی و فریب مردم را علنی اظهار کند.

این منبع نوشت: خاتمی اگر واقعا قصد ابراز ندامت و عذرخواهی دارد، باید این کار را علنی و با صراحت انجام دهد، خیانت انجام گرفته را به مردم توضیح داده و درباره حقیقت‌های جنایت ۸۸ روشنگری کند و از نظام و مردم طلب عفو نماید.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا