زحمتکشان

سبد معیشت و تلاش تشکل‌های زرد حکومتی برای سردرگمی زحمتکشان

در جایی که آمار و ارقام تورم و هزینه‌های زندگی جزو اسرار حکومتی به حساب می‌آید، شرایط برای مانورهای فریبکارانه تشکل‌های زرد حکومتی، سرمایه‌داران و رژیم ولایت برای تعین سبد معیشت فراهم می‌شود، با وجود استانداردهای بین‌الملی برای حجم و اندازه مسکن برای تعدا افرا مختلف وجود دارد وقیمت‌ها در بنگاه‌ها و نشریات مشخص است، تعیین ضریبی مجهول از مواد خوراکی برای تعیین قیمت مسکن سئوال برانگیز است.

اختلاف نمایندگان تشکل‌های زرد حکومتی

به گزارش خبرنگار مهر، پس از برگزاری چند جلسه کمیته مزد شورای عالی کار، بالاخره چهارم اسفند ماه هزینه سبد معیشت کارگران به عنوان یکی از ارکان اصلی تعیین دستمزد سال ۱۴۰۰، به میزان ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان تعیین شد؛ این در حالی بود که نمایندگان کارگری با توجه به وضعیت تورم و قیمت کالاها، انتظار تعیین ارقام بالاتری برای سبد معیشت داشتند.

در همین ارتباط، ناصر چمنی … در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با توجه به شرایط کنونی، سبد معیشت ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومانی به هیچ وجه منطقی نیست. همه می‌دانند که این رقم با هزینه‌های زندگی از جمله آموزش، سلامت، اجاره بها، هزینه‌های کرونا و …همخوانی ندارد اما متأسفانه این بازی‌ای بود که دولت و گروه کارفرمایی شروع کردند و با توجه به اینکه زمان گذشته و باید وارد مذاکرات مزد می‌شدیم، این رقم مصوب شد.

وی افزود: طبق اعلام مرکز آمار ایران، خط فقر ۱۰ میلیون تومان است، بنابراین رقم تعیین شده برای سبد معیشت کارگران، صرفاً برای مایحتاج اولیه است.

عضو کارگری شورای عالی کار تصریح کرد: با توجه به رقم ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومانی هزینه سبد معیشت، حداقل دستمزد حتی اگر ۱۰۰ در صد هم افزایش یابد و به ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان برسد، با در نظر گرفتن تمامی مؤلفه‌های مزدی از جمله داشتن دو فرزند، دستمزد ۶ میلیون تومان خواهد شد که باز هم با هزینه سبد معیشت فاصله دارد.

وی افزود: دستمزد کنونی کارگران حداکثر ۳۰ درصد از هزینه‌های زندگی را پوشش می‌دهد و فرد برای پر کردن این خلأ ۷۰ درصدی، مجبور به کار کردن در شغل‌های کاذب است که این مساله تبعات اجتماعی زیادی دارد…

چمنی تصریح کرد: نه فقط این دولت بلکه دولت‌های قبلی نیز اگر طبق ماده ۴۱ قانون کار عمل می‌کردند و دستمزد سالانه کارگران را بر اساس سبد معیشت و تورم تعیین می‌کردند امروز این فاصله بزرگ بین دخل و خرج کارگران ایجاد نمی‌شد.

هادی ابوی نیز در گفت و گو با ایسنا گفت هزینه سبد معیشت بدون مسکن و اجاره بها و فقط خورد و خوراک است دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران در ادامه با بیان اینکه رقم ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومانی که به عنوان هزینه ماهانه معیشت کارگران تعیین شد تنها بخش خوراکی ها را شامل می شود، افزود: عددی که کمیته دستمزد به عنوان هزینه معیشت کارگران تصویب و اعلام کرده غیر از مسکن و هزینه های بهداشت و درمان یا ایاب و ذهاب است و تنها در بخش خورد و خوراک و مواد غذایی است؛ اگر هزینه های مسکن و اجاره بها و درمان را به این عدد اضافه کنیم، همان رقم ۹ تا ۱۰ میلیون تومانی می شود که گروه کارگری به آن رسیده بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در هفته گذشته در جلسات رسمی کمیته دستمزد، سبد معیشت برای خانوار متوسط ۳.۳ نفره، ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان نرخگذاری شد. بعد از اعلام رقم سبد، دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری در گفتگو با رسانه‌ها در ارتباط با سبد معاش اظهار داشت: رقم ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومانی که به عنوان هزینه ماهانه معیشت کارگران اعلام شده غیر از هزینه‌های مسکن و اجاره بها و درمان است و تنها بخش خوراکی‌ها را شامل می‌شود.

ضریب مجهول؛ ارتباط نا مربوط سبد خوراکی، بهداشت و درمان با مسکن!           

برمبنای این اظهارات که برخی کانال‌های مجازی و گروه‌ها، آن را افشاگری تشکل‌های عالی کارگری دانسته‌اند، بیانیه‌های ریز و درشتی صادر شده که چرا سایر هزینه‌های زندگی در محاسبه سبد منظور نشده است؛ چرا سبد محاسبه شده، فقط سبد خوراکی‌هاست؟!

این در حالیست که سبد ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومانی، فقط سبد خوراکی‌ها نیست بلکه بر مبنای سبد خوراکی‌ها و آشامیدنی‌های خانوار و با اعمال یک ضریب، محاسبه می‌شود؛ بنابراین سایر هزینه‌های زندگی نیز در این سبد منظور شده است.

سردرگمی یا فریبکاری؟

در محاسبات سبد فوق‌الذکر، سبد خوراکی‌ها ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نرخگذاری شد و سپس با اعمال یک ضریب و براساس فرمول زیر، سبد ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان محاسبه شده است.

تقسیمِ (سبد خوراکی‌ها * ۱۰۰) بر سهم خوراکی‌ها در سبد کلی = سبد معاش تخمینی خانوار

سهم خوراکی‌ها در سبد نیز، ۳۵.۶ درصد است؛ بنابراین تنها ۳۵.۶ درصد از سبد ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومانی مربوط به خوراکی‌هاست و باقی مربوط به سایر اقلام است. این سهم در سال جاری، به دلیل تورم افسارگسیخته‌ی اقلام سفره‌های خانوار، تا حدودی افزایش یافته است.

با این حساب، باید در اظهارنظرها و سوگیری‌ها در ارتباط با محاسبات سبد معیشت به اندازه کافی دقت کرد؛ آنچه مورد غفلت قرار گرفته، راه‌های احصای دقیق قیمت سایر اقلام است؛ یعنی دقیق مشخص نیست سهم مسکن، حمل و نقل، آموزش و درمان چقدر است؛ منتها این هزینه‌ها با اعمال یک ضریب، در محاسبه سبد به حساب آمده است و اینگونه نیست که ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان فقط سبد خوراکی‌ها باشد و بس!

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا