ورزشی

تحجر و خرافه سدی در مقابل ورزش و به ویژه ورزش زنان

پس از اخطار امام جمعه متحجر درچه روز شنبه نهم اسفند نامه‌ای از طرف رییس هیات کوهنوردی استان اصفهان منتشر و در آن خواسته شد که دختران به جای تمرین در فضای باز به سالن بروند. درجایی دیگر برای پیروزی در فوتبال از رمال بهره‌گیری می‌شود، این است ماهیت رژیم ولایی.

صخره‌نوردی زنان محدود شد

روز دوشنبه ۴ اسفند یک تیم صخره‌نوردی برای تمرین عازم کوه سفید در شهرستان درچه از توابع اصفهان شد. حین طناب‌ریزی فردی با لباس شخصی به این افراد که لباس ورزشکاری داشتند همچنین همه هماهنگی‌های لازم برای تمرین را در مراجع ذی‌صلاح انجام داده بودند، حمله‌ور شد و از این افراد خواست محل را ترک کنند. در حین بحث که تصاویر نشان می‌دهد همراه با تهدید و فحاشی بوده، دو ماشین دیگر با ۸ نفر سرنشین از راه می‌رسند و درگیری شدید می‌شود. طبق گفته حاضران پلیس به تماس‌های صخره‌نوردان پاسخی نمی‌دهد و در نهایت با حضور رییس هیات کوهنوردی درچه از تیم ورزشکار خواسته می‌شود از آنجا بروند. افرادی که با لباس شخصی در آن محل حاضر شده بودند، تاکید داشتند که این کوه در اختیار ماست.   در آن مقطع مهدی نصراصفهانی، رییس هیات کوهنوردی استاد اصفهان درگفت‌وگو با ایسنا گفت:«جلساتی برای حل این مشکل تشکیل داده و کمیته بازرسی در حال پیگیری   است تا به جمع‌بندی نهایی برسیم. او بیان کرد که آنچه در فیلم مشخص است با توجه به رفتار و ابزاری که در دست دارند به هیچ عنوان مامور نیستند، البته فرد مهاجم شناسایی شده و در حال پیگیری موضوع هستیم.»  ایشان افزود:«حدود  ۶۵  باشگاه کوهنوردی دارای  مجوز داریم که رسته‌های مختلفی دارند که این باشگاه  نیز برنامه آموزشی در محل کوه سفید داشته و باشگاه‌های دیگر هم در این محل یا مکان‌های دیگر برنامه‌های آموزشی و تمرینی دارند.»
چند روز بعد امام جمعه شهرستان درچه  در خطبه‌های این هفته   نماز جمعه اظهارات   عجیبی در رابطه با صخره‌نوردانی که در کوه‌های این شهرستان به تمرین می‌پردازند بر زبان آورد و از مسوولان خواست جلوی این وضعیت را بگیرند. حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین سیدمحمدعلی  موسوی گفت: «۱۰ تا دختر و ۵ تا پسر با ماشین‌های سواری رفته‌اند صخره‌نوردی. حالا حساب کنید در ماشین‌سواری این ‌همه آدم، چه جوری سوار می‌شوند! خیلی کثافت‌کاری است.  بعد اینها  می‌آیند  روی کوه سفید درچه صخره‌نوردی. صخره‌نوردی غیرکوهنوردی است. صخره‌نوردی یعنی با طناب و سایر وسایل بروند بالای قله و بیایند پایین و نمی‌دانم چنین و چنان.  خیلی فاسد و مفسد است و همه این کارها را آنها انجام دادند. بعد بعضی از اهالی درچه مانع اینها شدند و اینها در فضای مجازی آمدند روی کل درچه خرابی بار آوردند.»  ایشان در ادامه در رابطه با فضای مجازی با ذکر این نکته که این فضا حقیقی است نه مجازی،گفت: «اکثر کسانی که در این فضا  حرف می‌زنند، فاسد هستند. به هر حال اینها آمدند صخره‌نوردی و معلوم می‌شود تشکیلات ورزش اصفهان از این کثافت‌کاری‌ها زیاد دارد. ما اخطار می‌کنیم به مسوولان ورزش اصفهان گناه خدا را کنار بگذارند.»  درحالی که روز جمعه امام جمعه درچه به مسوولان ورزش استان اخطار کرده بود، روز شنبه نهم اسفند نامه‌ای از طرف رییس هیات کوهنوردی استان اصفهان منتشر و در آن خواسته شد که دختران به جای تمرین در فضای باز به سالن بروند…

مسئولان و مربیان ورزش بی بهره از دانش و استفاد از رمالان و جادوگران، این شیادان قرون وسطا

در حالی که تصاویر از حضور فردی مدعی جادوگری در یک دیدار از لیگ برتر فوتبال زنان منتشر شده، اما ناظر مسابقه در این زمینه اظهار بی‌اطلاعی کرده است.

به گزارش ایسنا، بارها در مورد جادوگری در فوتبال شنیده‌ایم. این پدیده در فوتبال عمری حدود دو دهه دارد و متاسفانه هنوز هم هستند مربیانی مطیع و چشم و گوش بسته که به افرادی با ادعای رمالی در فوتبال اعتماد می‌کنند و برای فرار از مشکلات فنی، به سراغ کسانی می‌روند که با دریافت مبالغ هنگفت به آنها وعده‌های پوچ می‌دهند.

ظاهرا این بار پای جادوگران به فوتبال زنان باز شده است. بر اساس تصاویری که از دیدار سپاهان اصفهان و  شهرداری سیرجان در هفته دوم دور نهایی لیگ برتر زنان منتشر شده، نشان می‌دهد فردی بالای تپه‌ی مشرف به ورزشگاه صفائیه اصفهان ایستاده و پلاستیکی با محتویات – گفته می‌شود – فضولات حیوانی در دست دارد تا با این اقدام نتیجه مسابقه را به سود تیم یکی از دو تیم رقم بزند.

این فرد که پیش از این هم سابقه رمالی و جادوگری در فوتبال داشته و توسط کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال هم محروم شده، ظاهرا این بار به فوتبال زنان ورود کرده است.

الهه کاظمی، ناظر مسابقه سپاهان اصفهان و شهرداری سیرجان در این مورد به ایسنا گفت: “من ناظر بازی هستم، ناظر جادوگر نیستم. در جایگاه ناظر، جز ناظر و  فلیم‌بردار تیم‌ها کسی حضور ندارند. خبر ندارم و اولین بار است که از شما می‌شنوم.”

هر چند ناظر مسابقه در این زمینه اظهار بی‌اطلاعی کرد اما کمیته انضباطی و اخلاق فدراسیون فوتبال می‌تواند با رصد فیلم‌ها و تصاویر منتشر شده به ماجرا ورود کند. ضمن اینکه شناسایی این فرد به دلیل سابقه‌ای که در رمالی در فوتبال دارند، کار سختی نیست.

مسئولان فدراسیون فوتبال نباید اجازه بدهند که برخی با عوام‌فریبی و خرافات فضای فوتبال زنان را ناسالم کنند و به آن ضربه بزنند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا