اخبار

گروسی به تهران بازمی‌گردد

دولت ایران از منتفی شدن طرح قطعنامه توبیخی علیه این کشور در شورای حکام استقبال کرد….

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز پنجشنبه ۱۴ اسفند در واکنش به این تصمیم گفت: «با تلاش‌های فشرده دیپلماتیک در تهران، وین و پایتخت‌های همه اعضای شورای حکام و به ویژه سه کشور اروپایی و همچنین همراهی چین و روسیه، طرح قطعنامه منتفی شد.»

سه کشور اروپایی طرف ایران در برجام، یعنی آلمان، بریتانیا و فرانسه قصد داشتند در نشست روز پنجشنبه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، قطعنامه‌ای را علیه تصمیم ایران به تعلیق برخی بازرسی‌های هسته‌ای و خروج از پروتکل الحاقی تصویب کنند. پیشتر وزیر امور خارجه فرانسه با اعلام این مطلب گفته بود که آمریکا نیز از تصمیم تروئیکای اروپایی حمایت می‌کند. اما این سه کشور در نهایت طرح پیشنهادی خود را پس گرفتند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: «تحول امروز می‌تواند مسیر دیپلماسی را که ایران و آژانس باز کرده‌اند، حفظ نموده و زمینه را برای اجرای کامل تعهدات از سوی تمامی طرف‌های برجامی فراهم آورد.»

خطیب‌زاده همچنین تأکید کرد: «ایران امیدوار است طرف‌های مشارکت‌کننده در برجام بتوانند با استفاده از این فرصت و با همکاری جدی، اجرای کامل برجام از سوی همه را تضمین نماید.»
گروسی به تهران بازمی‌گردد

همزمان با حذف طرح پیشنهادی اعضای اروپایی شورای حکام علیه ایران، رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از قصد خود برای برگزاری مذاکرات «فنی» با ایران خبر داد.

گروسی روز پنجشنبه گفت: «گفتگوی فنی با ایران با هدف پیشبرد روند به دست آوردن توضیحاتی درباره موضوعات برجسته مانند ذرات اورانیوم یافت شده در سایت‌های قدیمی و اعلام نشده در دستور کار است.»

مدیر کل آژانس با تأکید بر این که ایران هنوز باید به چند مسئله اساسی از جمله نشانه‌های اورانیوم یافت شده پاسخ دهد، ادامه داد: «هدف من این است که از حالا تا تابستان یا قبل از آن، درک بسیار روشن‌تری از این موضوع داشته باشم.»

گروسی که دو هفته پیش نیز به ایران سفر کرده بود، گفت که نخستین نشست با ایران را یک ماه دیگر، در اوایل ماه آوریل انجام می‌دهد.

چرا بحران در خاورمیانه فروکش نمی‌کند؟

شعله تنش‌ها در خاورمیانه فروکش نمی‌کند و هنوز بن‌بست مذاکرات بین تهران و واشنگتن رفع نشده است.

انصراف تروئیکای اروپایی از ارائه طرح قطعنامه علیه ایران

به گفته منابع دیپلماتیک آلمان، بریتانیا، و فرانسه از ارائه طرح قطعنامه علیه ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منصرف شدند. حسن روحانی نیز از اروپایی‌ها خواست با ارائه چنین طرحی مناسبات ایران با آژانس را تخریب نکنند.

خبرگزاری آلمان روز پنجشنبه ۱۴ اسفند (۴ مارس) به نقل از منابع دیپلماتیک از انصراف ارائه طرح قطعنامه تروئیکای اروپایی خبر داد. به گزارش این خبرگزاری بریتانیا، آلمان و فرانسه (سه کشور اروپایی امضا‌ءکننده توافق هسته‌ای) اعلام کرده‌اند که قصد دارند از طریق دیپلماتیک مشکلاتی را که در ارتباط با توافق برجام پیش آمده حل کنند.

حسن روحانی  نیز هم‌زمان با این اقدام روز پنجشنبه ۱۴ اسفند (۴ مارس) از سه کشور اروپایی آلمان، بریتانیا و فرانسه خواست با ارائه این قطعنامه در آژانس “سیاسی‌کاری نکنند”.

روحانی در جریان سخنرانی خود در تهران خطاب به تروئیکای اروپا تصریح کرد: «سه کشور اروپایی بایستی این را بفهمند که در این آژانس جای بازی سیاسی نیست و بایستی بازی سیاسی را کنار گذاشته و بدانند که در آژانس کار فنی را دنبال می‌کنند.»

او ارائه طرح قطعنامه کشورهای اروپایی آن هم درست پس از توافق ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را “نادرست” خواند و تأکید کرد، این طرح می‌تواند مناسبات ایران را با آژانس تخریب کند و سه کشور اروپایی نباید چنین اجازه‌ای بدهند.

یک روز پیش از انصراف تروئیکای اروپایی و سخنان روحانی، میخائیل اولیانوف، نماینده دائمی روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز طرح قطعنامه‌ای تروئیکای اروپایی را “یک آزمایش سیاسی بسیار خطرناک” دانست.

به باور او تصویب این “قطعنامه احمقانه” می‌تواند دورنمای احیای توافقنامه برجام را آن هم درست در زمانی که امکان‌پذیر شده، برهم بزند.

در پیش‌نویس قطعنامه‌ ارائه شده تروئیکای اروپایی به شورای حکام از جمله به عدم پاسخگویی روشن جمهوری اسلامی نسبت به کشف ذرات اورانیوم در سه سایت هسته‌ای این کشور اشاره شده بود.

تصویب این قطعنامه می‌توانست توافق‌های اخیر ایران و آژانس را هم بی‌اثر کند؛ توافق‌هایی که در دیدار هفته گذشته رافائل گروسی، دبیرکل آژانس از تهران حاصل شده و از جمله جلوی محدودیت بیشتر بازرسی‌های آژانس را گرفت.

ایران تهدید کرده است که در صورت تصویب قطعنامه‌ تروئیکای اروپایی توافق موقت با آژانس انرژی هسته‌ای را “فسخ” خواهد کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا