گوناگون

مرکز آمار ایران: نرخ تورم کالاهای وارداتی به ۹۰ درصد رسید

مرکز آمار ایران، نرخ تورم کالاهای وارداتی در فصل پاییز سال‌جاری نسبت به فصل پاییز سال گذشته را بیش از ۵۸۸ درصد و نرخ تورم سالانه این کالاها را بیش از ۴۱۲ درصد اعلام کرد…..

نرخ تورم کالاهای وارداتی که از سوی مرکز آمار ایران و به استناد گزارش‌های مرکز آمار ایران اعلام می‌شود بیانگر یکی از عوامل اصلی در قیمت کالاهای وارداتی و همچنین قیمت تمام شده کالاهایی است که مواد اولیه یا بخشی از قطعات آن وارد می‌شود.

نرخ تورم کالاهای وارداتی در فصل تابستان پیشتر از سوی مرکز آمار ایران ۴۹۸/۲ درصد اعلام شده بود. به این ترتیب، نرخ تورم کالاهای وارداتی در فصل پاییز نسبت به تابستان سال‌جاری حدود ۹۰/۶  درصد افزایش داشته است.

قیمت کالاهای وارداتی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر میزان مبادلات خارجی کشورها و یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله است که تغییرات آن­ از اهمیت بالایی برخوردار است.

نرخ تورم سالانه کالاهای وارداتی در فصل تابستان ۴۱۲/۲ درصد اعلام شده بود که نشان می‌دهد نرخ تورم سالانه کالاهای وارداتی در پاییز نسبت به تابستان ۷۹/۹  درصد افزایش داشته است.

قیمت کالاهای وارداتی تحت تاثیر دو عامل نرخ ارز و نرخ تورم جهانی است، چنانچه نرخ تبدیل ارز به ریال پایین باشد، قیمت کالاهای وارداتی برای مصرف کننده کمتر خواهد بود و علاوه بر آن، کالاهای تولید شده داخلی که به‌طورمستقیم یا غیرمستقیم تحت‌تاثیر واردات قرار دارند نیز با هزینه کمتر تولید می‌شود.

هفته گذشته نیز مرکز آمار ایران اعلام کرد که میانگین نرخ تورم نقطه‌ به نقطه برای مصرف کنندگان را نیز بهمن ماه ۹۹ نسبت به بهمن ۹۸ به  ۴۸/۲ درصد رسیده است و  نرخ تورم نقطه به نقطه «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نیز به ۶۶/۸ درصد افزایش یافته است.

تورم سالانه

تغییرات میانگین شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده­ های ریالی در چهار فصل منتهی به فصل پاییز ١٣٩٩ برابر با ۴٩١,٩ درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه ی تابستان ١٣٩٩ (برابر با ۴١٢.٢ درصد) واحد ٧٩.٧ درصد افزایش داشته است. تغییرات میانگین شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده­ های دلاری در چهار فصل منتهی به فصل پاییز ١٣٩٩ برابر با ۴١.٢ درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه­ ی تابستان ١٣٩٩ (برابر با ٣۶.۴ درصد) حدود ۴.٨ واحد درصد افزایش داشته است. در گروه­ های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم سالانه در بخش ریالی مربوط به گروه « پوست خام و چرم و…» (٣,٩- درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «ماشین آلات و وسایل مکانیکى؛ ادوات برقى؛ اجزاء و قطعات آنها و…» (۵٨۴.٣ درصد) است.

بازرگانان هندی صادرات خود به ایران را متوقف کرده‌اند

با تمام شدن ذخایر روپیه تهران در بانک‌های هند، تاجران این کشور صادرات خود به‌ ویژه صادرات برنج، چای و شکر را به ایران متوقف کرده‌اند.

تاجران هندی به دلیل نگرانی از ناتوانی خریداران ایرانی در پرداخت به موقع بدهی‌های خود، از امضای قرارداد جدید با آنها خودداری کرده‌اند.

دارایی‌های رژیم ایران در دو بانک هندی که تسهیل‌کننده تجارت با ایران است ذخیره شده بود اخیرا شدیداً کاهش یافته و رو بە اتمام است.

رژیم ایران پیش از این یک قرارداد فروش نفت به روپیه در ازای خرید مواد غذایی و کشاورزی از هند با این کشور امضا کرده بود، اما، با پایان یافتن دوره معافیت از تحریم‌های آمریکا، دهلی‌نو از ماه مه٢٠١٩ خرید نفت از رژیم ایران را متوقف کرد و همین باعث شد که دارایی‌های رژیم ایران به روپیه در بانک‌های هند به اتمام برسد.

ایران در سه ماه اول سال ٢٠٢٠ هفتصد هزار تن برنج از هند وارد کرد، اما در دوره مشابه سال جاری صادرات برنج هند به ایران شدیداً کاهش یافته است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا