اخبار

تهران علائم دلگرم کننده‌ای برای مذاکره اتمی نشان داد

خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع اروپایی از مشاهده علائم مثبتی از سوی تهران برای شرکت در مذاکرات غیررسمی با قدرت‌های جهانی، ‌از جمله آمریکا در مورد برنامه هسته‌ای این کشور خبر داده است…..

خبرگزاری رویترز بعد از انتشار خبر انصراف متحدان اروپایی آمریکا از ارائه پیش‌نویس قطعنامه ‌توبیخی علیه ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از قول دو منبع اروپایی خبر داده که در روزهای اخیر ایران “علائم دلگرم‌کننده‌ای” در مورد مذاکرات هسته‌ای غیررسمی با آمریکا و اروپا ارسال کرده است.

ایران تا کنون از شرکت در جلسه میانجی‌گری اتحادیه اروپا بین قدرت‌های جهانی و آمریکا برای احیای توافق اتمی سال ۲۰۱۵ خودداری کرده است.

یک منبع فرانسوی گفت: «همه چیز در جهت درست پیش می‌رود و ما در این هفته و به‌ویژه چند روز گذشته علائم مثبتی دریافت کرده‌ایم.»

این منبع افزود، هدف این بود که قبل از نوروز (۲۰ مارس) همه برای گفت‌وگو دور یک میز بنشینند.

او یادآور شد،‌ آغاز این گفت‌وگوها با شروع رقابت‌های انتخاباتی در ایران سخت خواهد شد و به همین علت آن‌ها تمام تلاش خود را به کار خواهند گرفت تا این نشست در روزها یا هفته‌های پیش رو برگزار شود.

 “نشانه‌های مثبتی”  از سوی تهران دیده شده است.

دیپلمات‌ها گفته‌اند که آن چه بر سر راه مذاکرات مانع ایجاد می‌کند قائل شدن پیش‌شرط از سوی ایران برای شرکت در این مذاکرات است تا اطمینان حاصل کند که بعد از جلسه راهی برای رفع تحریم‌ها وجود دارد؛ پیش‌شرطی که آمریکا حاضر به پذیرفتن آن نیست.

یک مقام ارشد آمریکا که حاضر به افشای نامش نشد به رویتزر گفت، مسئله بر سر اطمینان دادن راجع به موضوعی نیست، بلکه مسئله بر سر این است که دو طرف قدم‌های مثبتی بردارند.

او گفت: «وقتی نمی‌دانیم که آن‌ها چه کاری انجام می‌دهند، نمی‌توانیم از قبل به آن‌ها بگوییم چه کاری انجام خواهیم داد.»

رویترِز می‌نویسد، یک مقام ایرانی از اظهار نظر در این باره خودداری کرده است.

منبع فرانسوی گفت، سیاست داخلی ایران شرایطی را مهیا می‌کند که دولت این کشور نمی‌خواهد بعد از سال‌ها بر سر یک میز با آمریکایی‌ها بنشیند بدون آن که مطمئن باشد که این نشست به روند مثبتی برای رفع تحریم‌ها منجر می‌شود. سیاست هسته‌ای ایران توسط علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی تعیین می‌شود نه رئیس‌جمهور این کشور.

بریتانیا، فرانسه و آلمان اعلام کرده‌اند که از پیگیری قطعنامه علیه ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منصرف شده‌اند تا به چشم‌انداز دیپلماسی آسیبی نرسد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز پنج‌شنبه ۱۴ اسفند در واکنش به این خبر گفت که این اتفاق می‌تواند زمینه را برای اجرای کامل تعهدات از سوی تمامی طرف‌های برجام فراهم آورد.

او لغو طرح این قطعنامه را حاصل تلاش‌های فشرده دیپلماتیک در تهران، وین و “پایتخت‌های همه اعضای شورای حکام و به ویژه سه کشور اروپایی، و همچنین همراهی چین و روسیه” دانست و گفت که “تحول امروز می‌تواند مسیر دیپلماسی را که ایران و آژانس باز کرده‌اند، حفظ” کند.

عقب نشینی تحمیلی رژیم در برابر آژانس از ترس قطعنامه

نماینده جمهوری اسلامی در آژانس انرژی اتمی امروز در صداوسیما اعلام کرد: به فضل الهی در اثر تلاش های گسترده دیپلماتیک، فرایند صدور قطعنامه علیه جمهوری اسلامی در شورای حکام متوقف شد.

کاظم غریب آبادی ضمن انتقاد از اقدامات برخی کشورها با انگیزه های سیاسی و سوءاستفاده از آژانس برای مقاصد چانه زنی، از هوشیاری و تدابیر مدیرکل آژانس در تلاش های خود برای جلوگیری از ایجاد بحران و تنش های غیر ضروری و حفظ فرصت های موجود برای دیپلماسی، استقبال کرد.

وی گفت: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است بار دیگر برای جلسه‌های “فنی” به ایران سفر کند.

این در حالی است که خبرگزاری رویترز گزارش داده که آمریکا به شورای حکام آژانس گفته که به رژیم ایران فرصتی داده شده تا به نگرانی‌های این دیدبان در مورد کشف ذرات اورانیوم در سایت های اعلام نشده خود توضیح دهد و واشنگتن از نزدیک نظارت خواهد کرد.

در بیانیه آمریکا به شورای حکام آمده است: اکنون به رژیم ایران فرصت دیگری توسط مدیر کل داده شده تا همکاری ضروری را قبل از نشست بعدی شورای حکام ارائه کند.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از یکی از دیپلمات‌های غربی نوشته که سه قدرت اروپایی برای “فرصت دادن به دیپلماسی” و در جهت کمک به تلاش‌های مدیرکل آژانس، از ارائه قطعنامه علیه رژیم ایران صرف نظر کرده‌اند.

این دیپلمات غربی همچنین از نشانه‌های “حسن نیت” رژیم ایران خبر داده است.

چند روز پیش روزنامه حکومتی “وطن امروز” چاپ تهران نوشته بود که تولید اورانیوم فلزی در ایران به دستور روحانی متوقف شده است.

سایت مشرق نیوز نزدیک به نهادهای امنیتی نیز با حمله به دولت روحانی نوشت: ترس و عقب نشینی، تدبیر نیست. حماقت است و شمشیر دشمن را تیزتر میکند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا