بین‌المللی

آمریکا سامانه دفاع هوایی در عراق و سوریه نصب می‌کند

پایگاه خبری «فوربس» در گزارشی فاش کرد که آمریکا در پی راه اندازی و استقرار سامانه پدافند هوایی متحرک در عراق و سوریه است.

به گزارش ایرنا، فوربس با انتشار این گزارش نوشت که ایالات متحده قصد دارد به زودی یک سامانه دفاع موشکی متحرک در سوریه و عراق مستقر کند.

در این گزارش آمده که پدافند هوایی برد کوتاه «انتقام جو» بهترین و آسان ترین سامانه برای حفاظت از نیروهای آمریکایی در سوریه و عراق در مقابل تهدیدهای فزاینده هواپیماهای بدون سرنشین است.

اواخر فوریه، تصاویری در رسانه های اجتماعی منتشر شد که ادعا می شود سامانه «انتقام جو» را در بزرگراهی از عراق به سوریه منتقل می‌کند.

به احتمال فراوان این سامانه پدافند هوایی به نیروهای آمریکایی مستقر در منطقه دیرالزور در شرق سوریه تحویل داده شده است.

«Avenger» با پرتابگرهای موشک FIM-۹۲ Stinger برای محافظت از عابران پیاده در برابر هواپیماهایی که در ارتفاع کم پرواز می کنند، موشک های کروز، بالگرد و هواپیماهای بدون سرنشین طراحی شده است.

به گزارش پایگاه خبری «میدل ایست نیوز»، پایگاه های میزبان نیروهای آمریکایی در عراق تا اوایل سال گذشته سامانه پدافند هوایی نداشتند. ضعف آن هنگامی آشکار شد که ایران در ژانویه ۲۰۲۰، در حمله ای تلافی جویانه در واکنش به ترور قاسم سلیمانی توسط پهپاد در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد، با موشک های بالستیک به دو پایگاه از آنها حمله کرد.

از آن زمان به بعد، ایالات متحده موشک های پرطرفدار MIM-۱۰۴ را به همراه سامانه های کوتاه برد «C-RAM» (گلوله های ضد موشکی، توپخانه و خمپاره) در این پایگاه ها مستقر کرده است.

با این حال می‌توان گفت که «انتقام جو» سامانه‌ای مناسب‌تر برای محافظت از نیروهای زمینی در برابر هواپیماهای بدون سرنشین است.

در اوایل سال ۲۰۲۰، نیروهای آمریکایی مستقر در میادین نفتی در دیرالزور سوریه توسط هواپیماهای بدون سرنشین که قادر به انداختن گلوله‌های خمپاره انداز و مهمات بودند، هدف قرار گرفتند.

در حالی که مهاجمان نتوانستند هیچ آمریکایی را بکشند یا زخمی کنند، ماهیت این تهدید جدید را نشان دادند که اکنون نیروهای آمریکایی باید با آن مقابله کنند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا