زحمتکشان

۳۰۰ کارگر شهرداری یاسوج ۷ تا ۱۱ ماه حقوق دریافت نکرده‌اند/ ۲ هزار کارگر ساختمانی شهریار بیمه نیستند

۳۰۰ کارگر خدماتی و فضای سبز شهرداری یاسوج که تحت نظارت چند شرکت پیمانکاری فعالیت دارند، به دلیل پرداخت نشدن صورت وضعیت‌های مالی پیمانکاران از سوی شهرداری یاسوج، چندین ماه است که حقوقی دریافت نکرده‌اند…

«علیرضا جنتی» دبیر خانه کارگر یاسوج در این باره به ایلنا گفت: از مجموع ۳۰۰ کارگر خدماتی و فضای سبز شهرداری یاسوج، ۲۰۰ کارگر در بخش خدماتی، تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری «طریق کاران کویر» فعال بوده و ۱۰۰ کارگر دیگر نیز در فضای سبز مشغول به کارند که تحت مسئولیت ۵ شرکت پیمانکاری همانند «کویر کاران» و «ارمغان جاوید» در سطح شهر کار می‌کنند.

او افزود: ۲۰۰ کارگر بخش خدماتی شهرداری یاسوج از اردیبهشت ماه سال جاری حقوقی از شرکت پیمانکاری طریق کاران کویر دریافت نکرده‌اند و این کارگران علاوه برطلب ۵ ماهه خود از این پیمانکار، دو ماه حقوق اسفند ۹۱ و فروردین ۹۲ را نیز از پیمانکار قبلی طلبکارند.

این فعال کارگری در مورد معوقات ۱۰۰ کارگر شاغل در بخش فضای سبز شهرداری یاسوج اظهار داشت: این تعداد کارگر نیز که تحت نظارت ۵ پیمانکار همانند کویر کاران و ارمغان جاوید در مناطق مختلف شهر یاسوج کار می‌کنند از آبان ماه سال گذشته با احتساب مهرماه سال جاری حدود ۱۱ ماه است که حقوق نگرفته‌اند.

جنتی مهم‌ترین مشکل تعویق حقوق کارگران شهرداری را پرداخت نشدن صورت وضعیتهای مالی شرکتهای پیمانکاری از سوی شهرداری‌ها عنوان کرد و افزود: شهرداری یاسوج دلیل پرداخت نکردن این صورت وضعیتهای پیمانکاران زیر مجموعه خود را کمبود منابع مالی اعلام کرده است.

*****

یک فعال کارگری در شهریار از اداره تامین اجتماعی این شهرستان به دلیل پذیرش نکردن ۲ هزار کارگر ساختمانی به بهانه کاهش میزان بودجه تخصیص یافته بیمه کارگران ساختمانی، انتقاد کرد.

«سید حسین باقریان» دبیر خانه کارگر شهریار در این باره به ایلنا گفت: اداره تامین اجتماعی شهرستان شهریار از پذیرش حدود دو هزار نفر از کارگران ساختمانی ساکن در شهرستان شهریار و ملارد که از سال ۹۰ از سازمان فنی حرفه استان تهران کارت مهارت دریافت کرده‌اند، خوداری می‌کند.
او با بیان اینکه در حال حاضر این تعداد کارگر از خدمات تامین اجتماعی محرم‌اند، افزود: اداره تامین اجتماعی شهرستان شهریار معتقد است بودجه‌ای را که دولت برای بیمه کردن این تعداد کارگر تخصیص داده است ناکافی است.

این فعال کارگری دربخش دیگری از سخنان خود در باره ضرورت حذف سهمیه بیمه کارگران ساختمانی گفت: با توجه به اینکه سالانه تعداد کمی از کارگران ساختمانی موفق به دریافت بیمه تامین اجتماعی می‌شوند، امیدواریم با حذف سهمیه بندی، همه کارگران ساختمانی بتوانند از امکانات بیمه‌ای تامین اجتماعی بهره‌مند شوند.
به گفته دبیر خانه کارگر شهرستان شهریار، در صورت وجود اراده‌ای برای حذف سهمیه طبق قانون رفع موانع اجرایی بیمه کارگران ساختمانی، تمامی کارگران می‌توانند از حق بیمه شدن بدون نوبت و سهمیه‌بندی برخوردار شوند.

گفتنی است، مجلس شورای اسلامی روز هفتم خرداد ماه، ‌ سازمان مالیاتی را مکلف کرد تا معادل عملکرد ۹ هزار میلیارد ریال از کل عوارض ارزش افزوده شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، از محل منابع مندرج در بندهای (ج) و (د) ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده متمرکز نزد سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌های کشور را برای بیمه کارگران ساختمانی به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت کند.
این در حالی است که قانون «رفع موانع اجرایی قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی» که در دی ماه سال گذشته به تصویب رسیده بود، سازمان تامین اجتماعی را موظف می‌کرد با منابع حاصل از فروش پروانهٔ ساخت که از طریق شهرداری‌ها به صندوق تامین اجتماعی واریز می‌شد تمام کارگران ساختمانی را بیمه کند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا