اخبار

شرط جمهوری اسلامی برای ازسرگیری مذاکرات برجام

روحانی امروز در تهران در دیدار با وزیر خارجه جمهوری ایرلند که کشورش نهاد تسهیل کننده شورای امنیت سازمان ملل در اجرای توافق هسته‌ای (برجام) است، گفت: فعال شدن برجام به عنوان یک توافق چندجانبه بین المللی منوط به لغو تحریم ها از سوی آمریکا و ایفای تعهدات کامل همه اعضا است…..

روحانی در این دیدار از بی عملی و بی تحرکی اروپا نسبت به تعهدات برجامی انتقاد کرده و افزود: جمهوری اسلامی متعهد به برجام و حفظ آن بوده و تنها طرفی است که برای آن هزینه پرداخته است اما این وضع نمی تواند به همین شکل تداوم یابد و برای حفظ و احیاء برجام اجرای کامل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل از سوی همه اعضای برجام ضروری است.

روحانی تاکید کرد: جمهوری اسلامی آمادگی دارد پس از رفع تحریم های غیرقانونی آمریکا و دست کشیدن این کشور از سیاست تهدید و فشار، بلافاصله اقدامات جبرانی خود را منطبق با مفاد برجام انجام داده و به تعهدات خود عمل کند.

این در حالی است که گزینه دولت بایدن برای معاونت وزارت خارجه آمریکا در باره بازگشت ایالات متحده به توافق برجام گفته: بازگشت به توافق ۲۰۱۵ ممکن نیست.

خانم وندی شرمن که چند روز پیش در جلسه بررسی تایید صلاحیت خود در کمیته روابط خارجی مجلس سنا سخن می گفت، افزود: دولت بایدن قصد دارد از توافق برجام به عنوان سکویی برای مذاکره در عرصه های دیگر استفاده کند.

وی گفت: ما از خطر رژیم ایران علیه منافع آمریکا و متحدان کاملاً آگاهیم. یادآوری می‌کنم که سال۲۰۲۱ سال ۲۰۱۵ نیست. شرایط میدان تغییر کرده است. ژئوپلیتیک منطقه طی این سالها عوض شده و مسیر رو به جلو نیز باید به همین ترتیب تغییر کند.

این دیپلمات با سابقه آمریکایی در ادامه به عادی سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل اشاره کرد و گفت: این به معنای آن است که ما باید به صورت دیگری فکر کنیم زیرا عناصر مختلفی روی میز است. توافق برجام اکنون چند سال از قدمتش گذشته است.

پیش‌تر آنتونی بلینکن؛ وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه خبری پی‌بی‌ گفته بود: متأسفانه رژیم ایران در مسیر اشتباهی در حرکت است و هم‌چنان به برداشتن گا‌م‌هایی جهت برچیدن محدودیت های مختلف توافق برجام ادامه می‌دهد و برنامه هسته‌ ای خود را خطرناک‌تر کرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا