حقوق بشر

شکایت از نیروهای امنیتی به دلیل آزار و شکنجه یاشار پیری

وی افزوده که برادرش هیچ پیش زمینه بیماری نداشته اما وضعیتش اکنون به گونه ای است که به تشخیص پزشک معالج، تنگی نفس ناشی از استنشاق گاز فلفل، درصد زیادی از ریه‌ هایش را تخریب کرده و ضربات وارده به کلیه هایش آسیب زده و هم اکنون تحت درمان با دیالیز است.

خبرگزاری هرانا – وکیل مدافع یاشار پیری، فعال ترک (آذربایجانی) ساکن تبریز، علیه نیروهای امنیتی بازداشت کننده موکلش، به دلیل اعمال “آزار و شکنجه” شکایتی را به مراجع قضائی ارایه داده است. همچنین برادر این شهروند از ضرب و شتم یاشار پیری در زمان دستگیری و شکنجه وی در طول دوران بازداشت خبر داد. یاشار پیری در تاریخ ۳ اسفند امسال توسط نیروهای امنیتی بازداشت و روز چهارشنبه ۶ اسفندماه، با تودیع قرار وثیقه آزاد شد که از آن زمان در بیمارستان به سر می‌برد.

همچنین بر اساس این گزارش، وکیل مدافع آقای پیری، علیه نیروهای امنیتی بازداشت کننده موکلش، شکایتی را به مراجع قضائی ارایه داده است.

روزبه پیری، برادر یاشار طی یادداشتی در صفحه شخصی خود نوشته است که افرادی از بسیج با لباس شخصی “بدون ارائه حکم قضائی و کارت ضابط دادگستری” او را دستگیر کردند و هنگام دستگیری، ابتدا با “شوکر برقی” به سر او ضربه زدند و سپس گاز فلفل به دهان او پاشیده، با کمربند پاهایش را بستند و پس از زدن دستبند با ضرب و شتم روی زمین کشیدند در شرایط نیمه هوشیار به مکان نامعلومی منتقل کردند.

به نوشته روزبه پیری، برادرش را در مکان بازداشت از ناحیه پهلو و پاها “بشدت کتک زده” و مضروب کردند تا جایی که به سبب وخامت حالش، با قرار وثیقه آزاد می شود.

وی افزوده که برادرش هیچ پیش زمینه بیماری نداشته اما وضعیتش اکنون به گونه ای است که به تشخیص پزشک معالج، تنگی نفس ناشی از استنشاق گاز فلفل، درصد زیادی از ریه‌ هایش را تخریب کرده و ضربات وارده به کلیه هایش آسیب زده و هم اکنون تحت درمان با دیالیز است.

یاشار پیری در تاریخ ۳ اسفندماه امسال توسط نیروهای امنیتی بازداشت و روز چهارشنبه ۶ اسفندماه، با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان تبریز آزاد شد که از آن زمان در بیمارستان به سر می‌برد.

آقای پیری پیشتر نیز به دلیل فعالیت‌های مسالمت آمیز خود سابقه بازداشت و یا محکومیت داشته است. او همچنین در تاریخ ۲۶ آبان‌ماه ۹۸ در جریان اعتراضات سراسری آبان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به اطلاعات سپاه عاشورای تبریز منتقل شد. آقای پیری پس از ۲۶ روز، با اتمام مراحل بازجویی به بند سه گانه زندان مرکزی تبریز منتقل شد. وی نهایتا در تاریخ ۱۶ بهمن‌ماه همان سال پس از حدود سه ماه با تودیع قرار وثیقه از زندان تبریز آزاد شد.

یاشار پیری، متولد ۱۳۷۰، فارغ التحصیل رشته حقوق در مقطع کارشناسی و شهروند ساکن تبریز است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا