اخبار

اظهارات ضد و نقیض درباره آزادسازی منابع ارزی ایران

سخنگوی وزارت خارجه در ارتباط با آزادسازی ۳ میلیارد دلار موجودی ایران در عراق و کره جنوبی گفت اقدام عملی از سوی کره جنوبی در این ارتباط مشاهده نشده است. پیش تر مقام‌های ایران از آزادسازی منابع ارزی در کره خبر داده بودند…..

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه ۱۸ اسفند (۸ مارس) در یک نشست خبری اعلام کرد: «در خصوص آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی ما هنوز اقدام عملی از سوی دولت این کشور مشاهده نکرده‌ایم. صحبت به اندازه کافی در این زمینه صورت گرفته است و ما منتظر اقدام عملی از سوی کره در این زمینه هستیم.»

خطیب‌زاده در حالی این سخنان را بیان کرده است که پیش از این رسانه‌های ایران به نقل از حمید حسینی، عضو هیت مدیره اتاق بازرگانی ایران و عراق از آزادسازی سه میلیارد دلار از منابع ایران در کره جنوبی، عراق و عمان خبر داده بودند.

به گزارش دویچه وله، حمید حسینی در مورد موافقت آمریکا با آزادسازی منابع ایران در بانک تجارت عراق گفته است با توجه به اطلاعاتی که او از منابع لبنانی، عراقی و غربی داشته دو روز پیش ۱۵ اسفند (۵ مارس) خبر موافقت آمریکا با آزادسازی بخشی از منابع ارزی ایران در عراق را توییت کرده است.

عضو هیت مدیره اتاق بازرگانی ایران و عراق گفته است آمریکا با آزادسازی منابع ایران در بانک تجارت عراق موافقت کرده و حتی چند تراکنش نیز انجام شده است.

در روزها و هفته‌های گذشته درباره منابع ارزی بلوکه شده جمهوری اسلامی در کشورهایی مانند کره جنوبی، ژاپن، هند و عراق گزارش‌های زیادی منتشر شده است.

پس از روی کارآمدن جو بایدن در آمریکا و امکان مذاکره ایران با آمریکا بر سر برجام گمانه‌زنی‌ها پیرامون آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده ایران بیشتر شد. بیشترین گزارش‌ها بر سر آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی بوده است اما مقامات درباره این موضوع به طور شفاف توضیحی نداده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا