اخبار

اعتراف دیر هنگام

رئیس اتاق بازرگانی استان تهران با اشاره به مدیریت اشتباه و تصمیم‌گیری‌های نادرست از افزایش ۶۶ درصدی در قیمت کالاهای اساسی در سال جاری خبر داد و گفت: طی ۱۱ ماه سال ۹۹، ۱۱ میلیارد دلار برای کالای اساسی تخصیص داده شد که عمده آن به شکل ارز ترجیحی بود اما شاهد افزایش ۶۶ درصدی در قیمت کالای اساسی بودیم…..

حکومت ولایت فقیه با وضعیت نامتعادل سیاسی و انسداد کامل در حیطه اقتصادی روبرو است و در شکل و وضعیت فعلی‌اش دیگر قدرت مدیریت بحران‌های داخلی و خارجی را ندارد.

به گزارش ایلنا، مسعود خوانساری در آخرین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در سال جاری اظهار کرد:‌ ما بارها اعلام کرده‌ایم که به جای تخصیص ارز ترجیحی به واردات، یارانه آن را در اختیار مصرف‌کننده قرار دهند تا از این طریق نتایج مثبت آن نصیب مصرف‌کننده شود.خوانساری با انتقاد از تصویب دوباره ارز دو رقمی در مجلس شورای اسلامی افزود: مجلس انقلابی با اطلاع از مشکلاتی که از ارزهای چند رقمی برای اقتصاد ایجاد کرده‌، در کمال تعجب بر اجرای ارز دو رقمی رای مثبت داد که نتیجه آن ادامه مشکلات گذشته است.

رییس اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر اینکه نااطمینانی از وضعیت اقتصادی در سال آینده وجود دارد افزود: برخی مولفه‌های اقتصادی مانند نرخ ارز، بهای انرژی و تورم برای سال آینده وضعیت نامشخصی دارند که موجب نااطمینانی از وضعیت اقتصادی در سال پیش رو شده است.

خوانساری بار دیگر افت شدید میزان اعتماد جامعه به سیاستمداران را یکی از مشکلات مهم کشور برشمرد و افزود: بخش زیادی از افت شدید میزان اعتماد جامعه به سیاستمداران به ضعف مدیریتی در بخش دولتی برمی‌گردد که باید دولتمردان هشیار و حساس باشند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: «شاید یکی از بزرگترین آسیب‌هایی که به اقتصاد و کشور در سال جاری وارد شد از دست رفتن اعتماد عمومی بود که جبران آن بسیار سخت است.»

کاهش روزافزون تولیدات گرچه کمر اقتصاد ملی را خواهد شکست، ولی خودبه‌خود به‌سود سرمایه‌های تجاری و دلالی انگلی تمام می‌شود. مهار  نابسامانی‌های خُردکننده جز با تدارک برنامه‌ای همه‌جانبه و دانش‌نهاد در مسیر تغییرهای اساسی در ساختار اقتصادی- اجتماعی و سیاسی کشور ممکن نمی‌شود.

هشدار به سران رژیم

روزنامه اعتماد  نوشت: «یک شب پیش از انتخابات امریکا گفت‌وگویی تلویزیونی داشتم و در برابر این نکته که از میان بایدن و ترامپ کدام یک برای ایران بهتر هستند، گفتم که مساله ایران در داخل باید حل شود، ولی در هر حال بایدن و رویکرد او به برجام یک فرصت است و نه بیشتر. »
این در حالی است که در طی دو هفتهٔ گذشته مردم کشورمان آغاز دوره‌ای دیگر از تصمیم‌گیری‌ها و حکم‌های ولی فقیه در راستای برنامه‌ریزی‌های پنهانی سران “نظام” برای بده‌بستان‌های پشت پرده در مورد شروع مذاکرات با آمریکا و بازگشت به توافق برجام را شاهد بودند. اعتراض‌های پرسروصدای بوقچی‌های “ضد برجامی” درون مجلس اسلامی به نقض ضرب‌الاجل تعیین شدۀ ۵ اسفندماه ۹۹ قانون “اتمام نظارت‌های فراپادمانی” و انجام توافقی سه ماهه از سوی دولت با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بلافاصله با حکم فصل‌الخطابی خامنه‌ای خاموش شدند. در شرایط کنونی، تنها راه به پیش برای برون‌رفت از وضعیت کنونی کشور، حذف حاکمیت مطلق ولایت فقیه است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا