از هر دری سخنی

محیط زیست؛ یک تراژدی در حال اتفاق افتادن است

روزنامه وطن امروز نوشت: ۹۰درصد تالاب‌های کشور در حال خشک شدن است. به‌گفته یک کارشناس محیط‌زیست، نابودی این تالاب‌ها که یکی از مهمترین سرمایه‌های ملی هستند، بی‌تردید تغییرات و ناامنی‌های اقلیمی، اقتصادی و مواد غذایی را در پی دارد…..

این کارشناس افزود: بی‌توجهی‌ها به حفاظت از محیط‌زیست تا جایی است که گویا یک تراژدی در سطح کشور از زمین‌خواری گرفته تا تخریب طبیعت و محیط‌زیست در حال اتفاق افتادن است اما متأسفانه هیچ‌کس پاسخگوی چنین پدیده شومی نیست.

در همین رابطه روزنامه شهروند می‌نویسد: پروژه‌ها با ولع لجام‌گسیخته به اجرا درآمد و تخریب‌ها و شکست‌ها با تزریق بى‌حساب و کتاب پول مخفى نگه داشته شد، درحالى که تخریب طبیعت دیگر نمى‌تواند پنهان بماند.

بزرگترین خلیج دریای خزر در معرض خشکی قرار دارد

خلیج گرگان بزرگترین خلیج دریای خزر است که به گفته کارشناسان در حال خشک شدن و تبدیل به یک تالاب مرطوب داخلی است. زایش تنوع زیستی در این منطقه از بین رفته و بدین گونه خلیج در معرض فقر غذایی و انرژی قرار گرفته است……

معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی می‌گوید، درصورت نبود اقدامات مبتنی بر راهکارهای دقیق علمی برای بهبود شرایط زیست بوم خلیج گرگان در جنوب دریای خزر، این خلیج در معرض تبدیل شدن به یک تالاب مرطوب داخلی است.

خلیج گرگان تنها خلیج دریای خزر در محدوده جغرافیایی ایران و میان دو استان مازندران، شهرستان بهشهر و استان گلستان، شهرستان بندرگز است.

خلیج گرگان در سال ۱۳۵۴ به همراه تالاب میانکاله و لپوی زاغمرز (در استان‌های گلستان و مازندران) به عنوان نخستین مجموعه تالاب بین‌المللی جهان در فهرست تالاب‌های کنوانسیون رامسر به ثبت رسید تا ثابت شود نه فقط این خلیج، بلکه نواحی اطراف آن شامل شبه جزیره میانکاله (پناهگاه حیات‌وحش) و تالاب بین‌المللی گُمیشان یک مجموعه ارزشمند زیست‌محیطی است. خلیج گرگان بخشی از پناهگاه حیات وحش میانکاله محسوب می‌شود.

پیش از این اسماعیل مهاجر، مدیرکل حفاظت محیط زیست در سال ۹۶ گفته بود منطقه‌ای که به طور طبیعی چند صد هکتار آب داشته و زیستگاه برخی گونه‌های آبزی بسیار نادر و در حال انقراض مانند ماهی خاویاری است، اکنون با کم شدن ورودی آب و هم‌چنین ورود فاضلاب شهری به تلی از آلودگی تبدیل شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست افزود دولت برای نجات خلیج گرگان یک ریال هم اختصاص نداده است. او گفت که نوع آلودگی‌ها از طرف ایران متفاوت از کشورهای همجوار است.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست گفت از کشورهای روسیه و آذربایجان بیشتر آلودگی‌ها ناشی از استخراج و اکتشاف و حمل و نقل نفت وارد دریای خزر می‌شود اما در جنوب دریای خزر و سمت ایران آلودگی نفتی چشمگیر نیست، بلکه آلودگی ناشی از فاضلاب‌ها و پساب‌های کشاورزی عمده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا