اجتماعی

سازمان جهانی بهداشت: یک سوم زنان در دنیا خشونت را تجربه می‌کنند

سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد: یک سوم از زنان در سراسر جهان در دوران زندگی خشونت را تجربه می‌کنند.

به گزارش ایسنا، سازمان جهانی بهداشت در گزارشی اعلام کرد: از هر سه زن یک نفر در طول زندگی خود خشونت را تجربه می کند. تجربه خشونت در زنان از جمله خشونت فیزیکی یا آزار و اذیت توسط شریک زندگی یا فرد دیگر، سلامت روانی و جسمی حدود ۷۳۶ میلیون زن را در سطح جهان تحت تاثیر قرار داده است.

آمارها نشان می دهد که خشونت توسط شریک زندگی بیشترین میزان را داشته است که زندگی حدود ۶۴۱ میلیون زن را تحت تاثیر قرار داده است.

همچنین نابرابری های اقتصادی-اجتماعی یک عامل خطر اصلی است که خشونت به طور نامتناسبی بر کشورهای با درآمد کم و متوسط تاثیر می‌گذارد.

برآوردها نشان می‌دهد که ۳۷ درصد از زنان در فقیرترین کشورها خشونت را تجربه کرده‌اند که در برخی از کشورها این رقم نیمی از زنان را تشکیل می‌دهد. همچنین جوانان بیشتر در معرض خطر قرار دارند به گونه‌ای که از هر چهار نفر یک نفر تا اواسط ۲۰ سالگی خشونت توسط شریک زندگی را تجربه کرده‌اند.

این داده ها با انجام جامعترین مطالعه با موضوع شیوع خشونت علیه زنان بدست آمده که سازمان جهانی بهداشت به نمایندگی از یک کارگروه ویژه سازمان ملل انجام داده است.

در حالیکه در این گزارش تاثیر همه گیری کووید-۱۹ که از سال ۲۰۲۰ آغاز شده منعکس نشده است سازمان جهانی بهداشت هشدار داده است که اعمال قرنطینه و ایجاد اختلال در خدمات پشتیبانی، این معضل را بدتر کرده است.

تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت: خشونت علیه زنان در هر کشور و فرهنگ بومی است و به میلیون‌ها زن و خانواده آنان آسیب می‌رساند و با همه گیری کووید-۱۹ تشدید شده است. اما برخلاف کووید-۱۹ نمی‌توان خشونت علیه زنان را با واکسن ریشه کن کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری یونایتدپرس، وی افزود: فقط می‌توانیم با تلاش‌های ریشه‌دار و مداوم توسط دولت‌ها، جوامع و افراد، نگرش‌های مضر را تغییر داده، دسترسی به فرصت‌ها و خدمات رسانی به زنان و دختران را بهبود بخشیده و روابط سالم و احترام آمیز با یکدیگر ایجاد کنیم.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا