از هر دری سخنی

چاپ روزانه ۵۷۰ میلیارد تومان پول در ماه گذشته

داده‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد میزان نقدینگی در پایان بهمن ماه امسال به ۳۳۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است و در این میان، حجم پایه پولی در بهمن امسال ۴۳۶ هزار و ۱۲۲ میلیارد تومان بوده است. آن‌‌گونه که از این آمار برمی‌آید، نقدینگی از ابتدای سال تا پایان بهمن ماه (۱۱ ماهه) ۳۳,۸ درصد (۸۳۸ هزار میلیارد تومان) افزایش یافته است……

این بدان معناست که روزانه حدود دو هزار و ۳۲۸ میلیارد تومان بر نقدینگی افزوده شده است. نکته نگران‌کننده این است که رشد پایه پولی در بهمن ماه امسال رکورد رشد ماهانه را در سال جاری به ثبت رسانده است. پایه پولی سه جزو کلی دارد. اول سپرده‌های بانک‌های تجاری نزد بانک مرکزی، دوم وجه نقد در گردش در دست مردم و آخر وجه نقدی که به ‌طور فیزیکی در بانک‌ها نگهداری می‌شود.

این متغیر بخشی از کل عرضه پول است که دارای بالاترین قابلیت نقدشوندگی است؛ از این رو در ادبیات اقتصادی به پایه پولی، «پول پرقدرت» نیز اطلاق می‌شود. چون افزایش پایه پولی منجر به افزایش چند برابر آن (معادل ضریب فزاینده پولی) در کل عرضه پول می‌شود. می‌شود پایه پولی را به دکمه ولوم یک رادیو تشبیه کرد که کارکردهای تعریف شده خود را در طولانی مدت و میان مدت نشان می‌دهد. در آمارهای بانک مرکزی دیده می‌شود که پایه پولی فقط در بهمن ماه نسبت به دی ماه سال جاری، بیش از ۴ درصد رشد کرده است. فقط در آبان سال ۹۸ بود که پایه پولی نسبت به مهر ماه ۵.۱ درصد افزایش یافت و از این رو می‌توان گفت که رشد ماهانه پایه پولی در بهمن‌ماه سال جاری در ۲۳ ماه گذشته «بی‌سابقه» بوده است. با این حساب، در یک‌ماهه بهمن ۹۹، بالغ بر ۱۷.۱ هزار میلیارد تومان به حجم پایه پولی اضافه شده است. به عبارت دیگر، روزانه ۵۷۰ میلیارد تومان «پول پرقدرت» توسط بانک مرکزی به اقتصاد ایران «تزریق» شده است.

اعتماد

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا