گوناگون

مسدود ماندن پول‌های ایران در کره جنوبی

ظریف در اعتراض به آزاد نشدن پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی، انتقاد کرده است که آمریکا همچنان به سیاست “فشار حداکثری ترامپ” ادامه می‌دهد. رئیس بانک مرکزی نیز گفته است که نیازهای ارزی کشور از منابع دیگر تأمین می‌شود….

به گزارش دویچه وله، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه دولت حسن روحانی، در پیامی توییتری از اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر مخالفت آن کشور با آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی، انتقاد کرد و دیدگاه او را در راستای سیاست فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ تلقی نمود.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، گزارش برخی از خبرگزاری‌ها مبنی بر آزاد شدن بخشی از دارایی بلوکه شده ایران در بانک‌های کره جنوبی را تکذیب کرد.

بلینکن گفته است تا زمانی که ایران در جهت اجرای تعهدات هسته‌ای خود گام برندارد، آمریکا آزادسازی پول‌های بلوکه شده و تحت تحریم ایران در بانک‌های کره جنوبی موافقت نخواهد شد.

ظریف در انتقاد از موضع بلینکن در پیام خود گفته است: آمریکا تنها در حرف مدعی است که دیپلماسی را ترجیح می‌دهد و نه سیاست “فشار حداکثری ترامپ” را.

او تأکید کرده است که ایران “برای خرید غذا و دارو” به دارایی بلوکه شده در کره جنوبی نیازمند است.

ظریف در پایان پیام خود از آمریکا خواسته است که به جای تکرار “همان سیاست” به مذاکره و اقدام بپردازد.

“تأمین ارز از منابع دیگر”

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، نیز در یادداشتی به اظهارات وزیر خارجه امریکا، واکنش نشان داد.

همتی در پیامی در صفحه اینستاگرام خود گفته است: «از اول هم مشخص بود دولت کره اراده مستقلی برای حل مشکل منابع ارزی ایران ندارد».

او گفته است که بانک مرکزی جمهوری اسلامی “برنامه خود را برای تأمین نیازهای ارزی کشور، بدون توجه به منابع مسدود شده خود در کره جنوبی و سایر کشورها تنظیم کرده است”.

عبدالناصر همتی: از اول هم مشخص بود دولت کره اراده مستقلی برای حل مشکل منابع ارزی ایران ندارد

او در پیام توییتری خود تصریح می‌کند: «تأمین ارز کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی توسط منابع در جریان بانک مرکزی و تأمین ارز سایر کالاهای ضروری و نیز مواد اولیه واحدهای تولیدی از طریق منابع صادرات غیرنفتی در سامانه نیما و نیز واردات در مقابل صادرات به صورت روان در جریان است».

همتی اطلاع داده است: «از اول سال تا کنون، بانک مرکزی ۱۰ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی، نهادهای کشاورزی و دارو و تجهیزات پزشکی تأمین کرده است و ۲۴ میلیارد دلار ارز صادرات (غیر نفت خام) نیز از روش‌های مختلف در خدمت واردات کشور قرار گرفته است.

او افزوده است که میانگین نرخ معاملات در روز گذشته (چهارشنبه ۲۰ اسفندماه) ۲۲۵۰۰ تومان برای هر دلار بوده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا