اخبار

مخالف‌خوانی مجریان اصلی با توافق برجام

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تأکید کرد که دولت کشورش، جهت ترغیب رژیم ایران به حضور در میز مذاکره برای گفت‌وگو در خصوص برجام هیچ «حرکت یا مشوق یکجانبه‌ای» به آن پیشنهاد نخواهد کرد…..

ظریف پیش تر گفته بود: سیاست چماق (تحریم و فشار) و هویج (مشوق) برای حیوانات و نه برای انسانها به کار گرفته می‌شود و موضع واشنگتن درباره پول‌های بلوکه‌شده رژیم ایران را ادامه فشار حداکثری ترامپ توصیف کرد.
فعالان سیاسی و حتی مردم عادی‌ای که مسائل ایران را پیگیری می‌کنند، واقف‌اند که دولت روحانی مطلقاً در روند شکل‌گیری مذاکرات برجام هیچ نقشی نداشت. دولت روحانی تنها نقش بیرونی را در مذاکراتی که از قبل و به‌طور پنهانی بین ایران و آمریکا در جریان بود، به‌ عهده گرفت.
اگر اظهارات ظریف را مورد استناد قرار دهیم، ولایتی نیز در این مذاکرات پنهانی، نقشی مهم ایفا می‌کرده است. مهره‌های فاسد و سر سپرده ای همچون ولایتی، نمونه‌یی مشمئزکننده از تبار سیاست‌گذارانی‌اند که باید برای بیش از ۸۰ میلیون ایرانی تصمیم بگیرند، تصمیماتی که منافع گروهی خاص در حاکمیت را تأمین کنند. رژیم ضد مردمی ولایت فقیه، به‌رغم گزافه گویی‌های متداولش، دوران استیصال را تجربه می‌کند.
در این رهگذر، مهره‌های ثابت و مورد اعتماد جمهوری اسلامی، با استتار نقش مخرب‌شان در روندهایی که به فجایعی بسیار در میهن و وضعیت مردم منجر شده است، بار دیگر در قامت یک قهرمان، به انتقاد از رویکردی پرداخته‌اند که خود بانی، دست‌اندرکار و پشتیبان آن بوده‌اند.

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که شامگاه پنجشنبه در جمع خبرنگاران حضور داشت، گفت: اگر برداشت رژیم ایران این است که بدون انجام هیچ اقدامی از سوی آنها در جهت پایبندی کامل به برجام ما امتیازی به آنها پیشنهاد خواهیم کرد دچار سوءبرداشت شده‌اند.

این سخنگو گفت: واشنگتن، بازگشت به برجام را لازم اما ناکافی می‌داند. ما از این توافق به عنوان سکویی برای مذاکره در خصوص توافقات متعاقب، جهت رسیدگی به دیگر حوزه‌هایی که موجب نگرانی‌های عمیق هستند، استفاده خواهیم کرد.

در همین حال مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در گفت‌وگو با «یورونیوز» گفت: جامعه جهانی باید به توافق جدیدی با تهران دست یابد چراکه برجام پیشین پاسخگوی چالش‌های اتمی اکنون رژیم ایران نیست.

از سوی دیگر مایکل مک‌کال، عضو ارشد جمهوریخواه کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان ایالات متحده، پیش نویس قانونی را ارائه داده که به کنگره امکان می‌دهد، هرگونه تلاش دولت برای پایان دادن به تحریم‌های آمریکا علیه رژیم ایران را مورد بازبینی قرار دهد.

پیش تر معاون وزارت خارجه آمریکا در باره بازگشت ایالات متحده به توافق برجام گفته: بازگشت به توافق ۲۰۱۵ ممکن نیست.

خانم وندی شرمن که چندی پیش در جلسه بررسی تایید صلاحیت خود در کمیته روابط خارجی مجلس سنا سخن می گفت، افزود: دولت بایدن قصد دارد از توافق برجام به عنوان سکویی برای مذاکره در عرصه های دیگر استفاده کند.

او گفت: ما از خطر رژیم ایران علیه منافع آمریکا و متحدان کاملاً آگاهیم. یادآوری می‌کنم که سال۲۰۲۱ سال ۲۰۱۵ نیست. شرایط میدان تغییر کرده است. ژئوپلیتیک منطقه طی این سالها عوض شده و مسیر رو به جلو نیز باید به همین ترتیب تغییر کند.

این دیپلمات با سابقه آمریکایی در ادامه به عادی سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل اشاره کرد و گفت: این به معنای آن است که ما باید به صورت دیگری فکر کنیم زیرا عناصر مختلفی روی میز است. توافق برجام اکنون چند سال از قدمتش گذشته است.

شکی در آن نیست که رژیم حاکم در نهایت و به‌ منظور حفظ خود، ‌عقب‌نشینی‌هایی را خواهد پذیرفت. اما این بدان معنا نخواهد بود که میهن ما مخاطراتی جدی‌ را پشت سر خواهد گذاشت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا