حقوق بشر

انتقال تنبیهی شاپور احسانی راد و پویا قبادی به قرنطینه

انتقال این دو زندانی بدون ارائه هیچگونه توضیحی در خصوص علت انتقال به دستور حمیدرضا فتحی، رئیس زندان صورت گرفته است. این در حالی است که قرنطینه زندان تهران بزرگ، محلی برای نگهداری زندانیان جدید الورود بوده و با توجه به شیوع کرونا، این دو زندانی سیاسی نیز در خطر ابتلا قرار گرفته اند.

خبرگزاری هرانا – شاپور احسانی راد و پویا قبادی دو زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ، روز چهارشنبه ۲۰ اسفندماه، به صورت تنبیهی و بدون ارائه توضیح به قرنطینه این زندان منتقل شدند. انتقال این زندانیان به قرنطینه که محل نگهداری زندانیان جدیدالورود و بدون امکانات اولیه رفاهی است، علاوه بر عدم رعایت اصل تفکیک جرائم، آنان را در خطر ابتلا به کرونا قرار داده است. پیشتر شاپور احسانی راد و پویا قبادی در پرونده هایی جداگانه توسط دادگاه انقلاب تهران به ترتیب به ۶ و ۸ سال حبس تعزیری محکوم شدند که مجازات اشد یعنی ۵ سال زندان برای هرکدام از آنان قابل اجرا است.

انتقال این دو زندانی بدون ارائه هیچگونه توضیحی در خصوص علت انتقال به دستور حمیدرضا فتحی، رئیس زندان صورت گرفته است. این در حالی است که قرنطینه زندان تهران بزرگ، محلی برای نگهداری زندانیان جدید الورود بوده و با توجه به شیوع کرونا، این دو زندانی سیاسی نیز در خطر ابتلا قرار گرفته اند.

پویا قبادی پیشتر در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و پس از ۴ ماه با پایان مراحل بازجویی به بند عمومی زندان اوین منتقل شد. آقای قبادی آبان‌ماه ۹۸ از زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شد. وی نهایتا در بخش نخست پرونده خود توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه از بابت اتهامات اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور، توهین به رهبری و فعالیت تبلیغی علیه نظام به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد که با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس برای او قابل اجرا است.

آقای قبادی در بخش دوم پرونده خود به تخریب اموال عمومی و هواداری از “سازمان مجاهدین خلق” متهم شد. جلسه نخست دادگاه رسیدگی به اتهامات وی مهرماه امسال در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. پویا قبادی برای اواخر آبان‌ماه به این شعبه اعزام شد اما وکیل مدافع وی به دلیل نقص در پرونده درخواست رسیدگی مجدد کرد.

آقای احسانی راد در تاریخ ۷ مرداد ۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و نهایتا در ۱۲ شهریورماه ۹۸ با تودیع قرار کفالت از بند عمومی زندان اوین آزاد شد.

این فعال کارگری مدتی بعد توسط دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به استان سیستان و بلوچستان محکوم شد. او همچنین به عنوان مجازات تکمیلی به مدت دو سال از عضویت در احزاب، گروه ها و دسته جات سیاسی و اجتماعی محکوم شد. این حکم مدتی بعد در مرحله تجدیدنظر تایید شد. او نهایتا در تاریخ ۲۷ خرداد ۹۹، در منزل شخصی خود واقع در ساوه جهت تحمل دوران محکومیت خود بازداشت و به زندان منتقل شد.

شاپور احسانی راد، نماینده اخراجی کارگران کارخانه پروفیل ساوه، از اعضای هیأت مؤسس شورای کارگری بازنشستگان تأمین اجتماعی و عضو هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران است. این فعال کارگری پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا