فرهنگی

تعصب و تحجر بر گلوی دختران و زنانه

وزارت معارف افغانستان می‌گوید، دختران از ۱۲ سالگی اجازه آواز خواندن در اماکن عمومی یا مردانه را ندارند. زنان افغان با آواز و انتشار ویدیوهایشان به این تصمیم اعتراض کرده‌اند……

ریاست معارف شهر کابل (وزارت آموزش افغانستان) دستوری صادر کرده که طبق آن خواندن سرود ملی یا دیگر ترانه‌ها و سرودها برای دختران از سن ۱۲ سالگی در اماکن عمومی ممنوع شده است. اجازه آواز خواندن به آنها تنها در صورتی که جمع کاملا زنانه باشد، داده شده است.

این ممنوعیت شامل حال همه مدارس دولتی و خصوصی می‌شود.

این دستور موجی از واکنش‌های سازمان‌ها و فعالان حقوق بشری و مدنی را در پی داشته است.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان از ممنوعیت آوازخوانی برای دختران دبستانی در ملاء عام به شدت انتقاد کرد.

به گزارش شبکه خبری طلوع در افغانستان، این سازمان تأکید کرده است که دختران و پسران باید بتوانند از حقوق خود به به شکل برابر و آزادانه برخوردار باشند. کمیسیون حقوق بشر افغانستان که سازمانی است مستقل، این دستور وزارت‌خانه را نقض حقوق بشر و بر خلاف قانون اساسی این کشور می‌داند.

“این تصمیم با خواست دانش‌آموزان و والدین گرفته شد”

وزارت معارف افغانستان به انتقادها در مورد این تصمیم پاسخ گفته است. نجیبه آرین، سخنگوی وزارت معارف در گفت‌وگویی با دویچه وله، با تائید این نامه تأکید کرد که این اقدام به خواست خانواده‌های دانش‌آموزان و با هدف پیشبرد تحصیلی در مدارس صورت گرفته است.

او به حجم زیاد دروس در سطح متوسطه اشاره کرده و گفته است، با این تصمیم قرار بر این است که در اجرای ترانه‌ها و سرودها از “پسران و دخترانی که در دوره ابتدایی” هستند کمک گرفته شود.

حمیرا قادری، نویسند و یکی از فعالان مدنی افغانستان با انتقاد تند از این اقدام وزارت معارف می‌گوید که رهبری وزارت معارف با مطرح کردن این مسایل بحث‌های جنسیتی را دامن می‌زند. او افزود: «متاسفانه احساس می‌کنم که خانم حمیدی (سرپرست وزارت معارف) از بیست سال مبارزه مردان و زنان روشنفکر این جامعه که برای تکامل اجتماعی [زنان و دختران] زحمت کشیده‌اند، بی‌خبر است.»

زنان افغانستان علیه این تصمیم آواز می‌خوانند

این دستور در شبکه‌های اجتماعی هم واکنش شدید کاربران را به همراه داشت. بسیاری از کاربران زن افغانستان در اعتراض به این تصمیم، آواز خواندند و کلیپ‌های خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند. در یکی از این توییت‌ها می‌خوانیم: “بیایید در برابر طالبان درون نظام بایستیم. کسانی که جمهوریت را خوراک قدرت‌طلبی کرده‌اند.”

مقامات دولت افغانستان در حال مذاکرات صلح با طالبان هستند. طالبان در دهه ۹۰ میلادی که بر افغانستان حکومت می‌کرد، موسیقی و رقص را ممنوع و حقوق زنان را به شدت محدود کرد.

مذاکرات صلح با طالبان تا کنون نتایج چشمگیری دربر نداشته است و همزمان، سلسله حملات و ترورهای هدفمند در أفغانستان ادامه دارد؛ از جمله حمله به فعالان حقوق زنان، اهالی رسانه و ناظران انتخابات، سیاستمداران، نیروهای پلیس و ارتش. منتقدان بر این باورند که طالبان از مذاکرات صلح جاری به منظور دستیابی به مزایان نظامی و دور کردن مخالفان از صحنه سوءاستفاده می‌کنند.

بر پایه گزارش یوناما، هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، حملات هدفمند مرگبار به غیر نظامیان در سال گذشته ۴۵ درصد بیشتر از سال پیش از آن بوده است.

متن سرود

«جوانه می‌زنم
به روی زخم برتنم
فقط به حکم بودنم
که من زنم، زنم، زنم

چو هم صدا شویم و
پا به پای هم رویم و
دست به دست هم دهیم و
از ستم رها شویم

جهان دیگری
بسازیم از برابری
به هم‌دلی و خواهری
جهان شاد و بهتری

نه سنگ و سارها
نه پای چوب دارها
نه گریه‌های بارها
نه ننگ و عارها

جهان دیگری
بسازیم از برابری
به هم‌دلی و خواهری
جهان شاد و بهتری»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا