گوناگون

وضعیت بحرانی آب در سیستان و بلوچستان

در کشورهای پیش‌رفته نهادهای مدنی و طرفداران حفظ محیط زیست به اشکال متفاوت با هدر دادن آب از سوی شرکت‌های فراملیتی به‌خاطر سودجویی، مخالفت خود را بیان می‌کنند و دولت‌هایشان را مکلف می‌کنند با تدبیر علمی در راه رفع کمبود آب برخورد کنند. در کشور ما، سودجویان مافیای حکومتی در هدر دادن آب چنان بی‌رویه عمل می‌شود که بسیاری از مردم مناطق محروم کشور به آب موردنیاز روزمره‌ و حتی آب شرب‌ٰشان دسترسی پیدا نمی‌کنند. فاجعۀ تشنگی در خوزستان و سیستان‌ وبلوچستان از مهم‌ترین خبرهایی بودند که در هفته های اخیر نظر خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها را به‌خود جلب کرده بودند……

به گزارش ایلنا، اسماعیل حسین‌زهی،نماینده  خاش در مجلس ضمن اشاره به فقدان آب آشامیدنی سالم در روستاها و حتی شهرهای بزرگ استان سیستان و بلوچستان، گفت: نزدیک به دو دهه است که استان به دلیل بارندگی‌های کم از خط قرمز خشکسالی هم عبور کرده و آب این منطقه به لحاظ کمی و کیفی در وضعیت بحرانی قرار دارد.

وی ضمن اینکه عدم نصب کنتور هوشمند و برداشت کم آب را اجحاف در حق کشاورزان، باغات و کشاورزی منطقه دانست، ادامه داد: اکثر چاهای کشاورزی خشک شده‌اند، همچنین آب موجود در برخی مناطق اسیدی و یا ترش است.

حسین‌زهی با بیان اینکه جنوب استان در خشکسالی محض بسر می‌برد، افزود:« در برخی شهرهای استان تنها یک تانکر آب وجود دارد که همان نیز از حیز انتفاع خارج است. اکثر راه‌های روستایی خاکی هستند و اگر یک بار تانکرهای آبرسان به منطقه مراجعه کنند، خراب می‌شود و انجام تعمیرات لازمه چندین روز زمان می‌برد که همین موضوع باعث خالی شدن روستاها از سکنه می شود.»

بحران آب در میهن ما به دلیل سیاست های مخرب رژیم ولایت فقیه وضعیت دشواری را برای کشاورزان و شمار زیادی از شهروندان مناطق دور افتاده کشور پدید آورده است. بحران آب در ضمن نماد روشنی از مجموعه سیاست های خانمان براندازی که سران رژیم در عرصه های مختلف به مرحله اجراء گذاشته اند و میهن ما را با این چنین فاجعه رو به رو کرده اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا