جوانان

کودکان در تیررس کرونا

در ابتدای شیوع ویروس کرونا سازمان‌های بهداشتی اعلام کردند این ویروس کاری به‌کودکان ندارد و آنان را در لیست ماموریت مرگبار خود قرار نداده است، اما این روزها شاهد هستیم که کرونا به‌سراغ کودکان رفته و کودکان زیادی به‌دلیل ابتلا به‌کرونا روی تخت‌های بیمارستان با ترس و هراس روز را به شب و شب را به روز می‌رسانند…..

همین دیروز  معاون درمان ستاد کرونا استان تهران از افزایش بستری بیماران کرونایی کمتر از ۱۰سال در تهران خبر داد. نادر توکلی در این رابطه به ایسنا گفت: «حدودا بین ۲۶۰ تا ۳۰۰بستری روزانه در بیمارستان‌های استان داریم و درصد بستری افراد زیر ۱۰سال به ۱۱درصد رسیده است؛ درحالی‌که پیش از این و در ماه‌های قبل این درصد کمتر بود.»

جولان کرونا در میان کودکان

به گزارش روزنامه همدلی، فقط در تهران نیست که کرونا به‌سمت کودکان سر چرخانده است، کرونا در استان خوزستان هم به‌جان بچه‌ها افتاده و حتی مرگ چند کودک را رقم زده است. چند روز پیش فرهاد ابول‌نژادیان، عملیات مقابله با کرونا در حوزه بهداشت و درمان خوزستان در یک برنامه تلویزیون استانی در مورد کودکان قربانی کرونا در خوزستان گفت: «سه کودک بر اثر کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه و ۹کودک در بخش عادی بیمارستان  ابوذر اهواز بستری هستند و دو کودک نیز بر اثر این بیماری جان باخته اند.»
یک ماه پیش هم  محسن علی سمیر، رئیس بیمارستان ابوذر اهواز گفت: «از ابتدای شیوع کرونا در استان تا امروز بیش از ۵۰۰ بیمار کودک کرونایی داشتیم و از این تعداد ۱۲نفر که همگی بیماری زمینه‌ای داشتند، فوت کردند.»
کودکان مشهد نیز از تیغ کرونا در امان نبودند، آن‌گونه که رئیس بخش آی‌سی‌یو در بیمارستان اکبر مشهد گفته است بیش از صد کودک در اثر ابتلا به‌بیماری کووید ۱۹ تنها در یک بیمارستان در شهر مشهد جان خود را از دست داده‌اند.
غلامرضا خادمی، رئیس بخش آی‌سی‌یو در بیمارستان اکبر مشهد به ایسنا گفته: «آمار بستری کودکان از اسفندماه سال گذشته تاکنون در بیمارستان اکبر که مرکز کرونایی استان است، ۱۱۷۹ کودک است که از بین کودکان بستری شده تاکنون ۱۰۱نفر فوت کردند.»
فقط تهران،  خوزستان و مشهد نیست که کودکان در تیررس ویروس کرونا  قرار گرفتند، شهر قم نیز به‌جمع این شهرها اضافه شده است. هفته گذشته محمدرضا قدیر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم  از مثبت شدن تست کرونا جهش یافته انگلیسی یک کودک ۱۰ساله در قم خبر داد.

 نامهربانی کرونای انگلیسی با کودکان

بسیاری معتقدند  افزایش آمار کودکان مبتلا زیر سر کرونای انگلیسی است و کرونای چینی با کودکان مهربان‌تر بود. آن‌گونه‌که آگاهان حوزه پزشکی می‌گویند ویروس کرونا در گذشته در اطفال کم علامت بوده اما ویروس کرونای انگلیسی افراد زیر ۲۰سال و کودکان را بیشتر از سایرین مبتلا می‌کند.
به تازگی بابک عشرتی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران، در مورد حمله ویروس کرونا انگلیسی به‌کودکان به‌رسانه‌ها گفت: «به‌نظر می‌رسد جهشی که اخیراً ویروس در خاستگاه خود در انگلستان داشته است و ما نیز در کشور آن را شناسایی کرده‌ایم، با تفاوت‌هایی نسبت به‌ویروس اولیه در حال درگیر کردن جوان‌ها و نوجوانان است. معمولاً در این گروه سنی افراد دچار علامت می‌شوند و وقتی بستری می‌شوند، به‌نوعی قله کوه یخی را نشان می‌دهند که علامت ندارند. به این معنا که بستری‌شدگان تنها بخش اندکی از مبتلایان هستند که فعلاً علامتی ندارند و بستری‌شدگان نشانه‌ای از مجموع مبتلایان بی‌علامت باشند. این دسته متأسفانه درحال افزایش روزافزون بوده و از این‌رو نگران هستیم که بچه‌ها هدف اصلی و تازه ویروس کرونا در این ایام شده باشند.»
درحالی ویروس جهش یافته کرونا موسوم به‌ویروس انگلیسی کودکان و افراد زیر ۲۰سال را هدف قرار داده و به‌لیست خود اضافه کرده است که سرعت انتقال ویروس جهش یافته انگلیسی ۷۰درصد و مرگ‌ومیر آن هم ۳۵درصد بیشتر از ویروس کرونا است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا