زنان

افزایش محدودیت‌های زنان در افغانستان

با قدرت‌گیری دوباره طالبان

با قدرت‌گرفتن طالبان در افغانستان بار دیگر وضعیت زنان در این کشور پرفشارتر شد. در روزهای گذشته در پی خبر ممنوعیت آواز برای دختران و زنان بالای ۱۲ سال موجی از اعتراض شهروندان افغانستان را در پی داشته است.

با قدرت‌گیری دوباره طالبان

عصرایران: بسیاری از کاربران توییتر با هشتگ #من_صدایم_هستم و به اشتراک گذاشتن ویدئوهای آواز از زنان به این تصمیم اعتراض کردند.

بسیاری این تصمیم را نزدیک به رویکرد گروه طالبان دانسته و نسبت به آن هشدار داده‌اند. گروه طالبان در طی حیات سیاسی خود وضعیت زیستی اجتماعی زنان افغانستان را به شدت محدود کرده است. افغانستان از سال ۱۹۱۹ حق رای زنان و از دهه ۱۹۶۰ میلادی حقوق برابر زنان در این کشور را به رسمیت شناخته است. در دهه ۱۹۹۰ باید ۷۰ درصد معلمان مدرسه، ۵۰ درصد کارکنان دولت، ۵۰ درصد دانشجویان و ۴۰ درصد پزشکان در کابل از زنان می‌بودند. اما این مناسبات از ۱۹۹۶ با قدرت‌گرفتن طالبان با حمایت‌های آمریکا تغییر کرد.

در دوران حکومت طالبان قواعد سختی علیه زنان به اجرا درآمد؛ اخراج زنان از محل کار، بسته شدن مدارس دخترانه و زنانه و اخراج زنان از دانشگاه‌ها، ممنوعیت خروج زنان از منزل بدون همراهی یکی از مردان خانواده، دستور سیاه کردن پنجره خانه زنان، حجاب اجباری برقه یا پوشیه، ممنوعیت معاینه زنان توسط پزشک مرد و همزمان ممنوعیت کار پزشکان و پرستاران زن برای مردان، ممنوعیت فعالیت سیاسی یا سخنرانی زنان در جمع از جمله محدودیت‌ها بود.

در سال‌های گذشته طالبان دوباره قدرت گرفته است. دولت افغانستان تحت فشارهای خارجی، خصوصا در پی مذاکرات و توافق طالبان و ایالات متحده آمریکا، پنج هزار زندانی طالبان را آزاد کرد. دولت ایران نیز چندی پیش با طالبان پشت میز مذاکره نشست.

حال به نظر می‌رسد فشارهای متاثر از طالبان، از جمله محدود کردن حضور اجتماعی زنان، در افغانستان در حال افزایش باشد.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان از ممنوعیت آوازخوانی برای دختران دبستانی در ملاء عام به شدت انتقاد کرد.

به گزارش شبکه خبری طلوع در افغانستان، این سازمان تأکید کرده است که دختران و پسران باید بتوانند از حقوق خود به به شکل برابر و آزادانه برخوردار باشند. کمیسیون حقوق بشر افغانستان که سازمانی است مستقل، این دستور وزارت‌خانه را نقض حقوق بشر و بر خلاف قانون اساسی این کشور می‌داند.

اعلامیهٔ کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ‏
حق آموزش، آزادی بیان و دسترسی به مهارت‌های هنری از حقوق اولیه و اساسی همهٔ کودکان، بدون تبعیض مبتنی بر سن و جنس، است. همهٔ اطفال دختر و پسر می‌توانند از حقوق خویش به صورت مساویانه و آزادانه در محدوده قوانین استفاده کنند.
‏ایجاد هر نوع محدودیت بر حقوق و آزادی‌های کودکان، خلاف اصول عمومی حقوق بشر، کنوانسیون حقوق کودک و قوانین ملی افغانستان، به‌ویژه قانون اساسی و قانون حمایت از حقوق طفل است.
‏انتظار می‌رود هر نوع تصمیم وزارت معارف کشور جهت خودداری از اشتراک کودکان در نشست‌ها و برنامه‌های عمومی، تجلیل و پذیرایی، در راستای حمایت از اصول آزادی، برابری و حفظ منافع علیای کودکان باشد و ترویج‌کننده تبعیض جنسیتی نباشد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا