بین‌المللی

نگرانی روسیه از افزایش اختلافات در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی

نماینده روسیه در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی، علت اصلی وخامت اوضاع و افزایش اختلافات در این ارگان بین‌المللی را برخورد سیاسی و مواضع مخرب کشورهای غربی به سرکردگی آمریکا ارزیابی کرد.

به گزارش تسنیم، “الکساندر شولگین” نماینده دائم روسیه در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری «تاس» در تفسیر نتایج نود و ششمین نشست شورای حکام این سازمان که از ۹ الی ۱۲ مارس (۱۹ الی ۲۲ اسفند) برگزار شد، یادآور شد که مقامات مسکو بشدت نگران وخامت اوضاع در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی و افزایش اختلافات بین اعضای آن هستند.

این دیپلمات روس گفت: «نگرانی جدی در خصوص وخامت اوضاع در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی وجود دارد که متاسفانه به سمت بهبودی پیش نمی‌رود. تضاد و اختلاف نظرات بین کشورهای عضو این سازمان در حال افزایش بوده و علت آن کاملاً مشخص است: تلاش گروهی از کشورهای غربی به سرکردگی آمریکاست که دیدگاه خود را برتر از ضوابط بین‌المللی دانسته و سعی دارند قوانین و مواضع خود را بر دیگر کشورهای عضو تحمیل و دیکته کنند.»

به گفته وی، نمونه بارز این برخورد کشورهای غربی، برخورد با مسائل مربوط به اتفاقات رخ داده در سوریه و اتخاذ تدابیر شدیدالحن و غیرمنطقی علیه دولت این کشور به بهانه عدم اجرای کنوانسیون عدم استفاده از تسلیحات شیمیایی است.

نماینده روسیه همچنین در پاسخ به سئوال دیگری یادآور شد که مقامات مسکو دبیرخانه فنی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی را مسئول بهم خوردن برنامه سفر کارشناسان این ارگان به روسیه به منظور بررسی وضعیت بوجود آمده پیرامون “آلکسی ناوالنی” دانست و تأکید کرد که طرف روسی با بررسی و تجزیه و تحلیل واقع بینانه و بدون برخوردهای سیاسی با این موضوع، مخالفتی نداشته و همواره آمادگی خود برای همکاری و مشارکت در این زمینه را اعلام کرده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا