گوناگون

تایید چرخش ویروس جهش‌یافته در ۲۸ استان

همزمان با سخنان علیرضا زالی درباره گسترش ویروس جهش‌یافته به ۲۸ استان ایران، علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا وضعیت ۱۴ شهر در کشور را قرمز اعلام کرد و گفت که علاوه بر شهرهای نارنجی که اعلام خواهد شد تاکنون ۱۳ شهر در خوزستان و یک شهر در کهگیلویه و بویراحمد به دلیل وضعیت قرمز تا ۱۳ فروردین مشمول محدودیت تردد نوروزی می‌شوند……

همزمان عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور دولت روحانی، با بیان این‌که طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت به شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است، گفت که اسامی شهرهای قرمز و نارنجی روز یک‌شنبه اعلام می‌شود.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، اما شامگاه شنبه با اعلام اسامی چهارده شهر به عنوان شهرهای قرمز، گفت که ۱۳ شهر از ۱۴ شهر با وضعیت قرمز در استان خوزستان قرار دارند. او گفت این شهرها شامل شهرستان‌های آبادان، امیدیه، اندیمشک، اهواز، ایذه، بندر ماهشهر، بهبهان، دزفول، رامهرمز، شوش، شوشتر، کارون، و مسجد سلیمان است.

افزایش شهرهای با وضعیت قرمز در خوزستان در حالی است که پیشتر در این استان وضعیت ۱۱ شهر قرمز اعلام شده بود اما طی چند هفته گذشته ویروس کرونا، به ویژه ویروس جهش‌یافته در این استان گسترش یافته است.

چهاردهمین شهر با وضعیت قرمز نیز به گفته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، شهرستان گچساران است که در استان کهگیلویه و بویراحمد و در مجاورت استان خوزستان قرار دارد. با اعلام وضعیت در این شهر، اکنون گچساران نیز مشمول محدودیت تردد نوروزی شده است.

همزمان کیانوش جهان‌پور، مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت، گفت که مسافرت به مبدا یا مقصد شهرهایی که وضعیت آنان نارنجی و قرمز اعلام شده با خودروی شخصی ممنوع است.

به گفته جهانپور سفر از مناطق قرمز به مقصد سایر شهرها با اتوبوس، قطار و هواپیما فقط با ارایه نتیجه منفی تست کرونا مجاز است.

همزمان علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در پایتخت، با بیان اینکه در حال حاضر ویروس جهش‌یافته کرونا، یا همان گونه مشاهده شده در بریتانیا، در ۲۸ استان ایران به گردش درآمده است، نسبت به افزایش خطرات ناشی از این ویروس با آغاز سفرهای نوروزی هشدار داد.

زالی با بیان اینکه زودرس‌ترین آلوده شدن [به ویروس جهش‌یافته] را در استان تهران شاهد بوده‌ایم،افزود که اگر استان تهران و استان خوزستان را به عنوان بالاترین درصد میزان ورودی و خروجی ویروس جهش یافته کنار بگذاریم، آذربایجان غربی و مرکزی جز استان‌هایی هستند که درصد بالایی از ویروس جهش‌یافته را دارند.

زالی تاکید کرد که «قطعا ما با این سناریوی تلخ رو به رو هستیم که ویروس جهش‌یافته در کل کشور» به چرخش درآمده است.

او با اشاره به اینکه استان درحال حاضر شهر زرد کرونایی تلقی می‌شود، گفت که در نوروز عمدتا تهران مبدا سفر است و بررسی‌های اخیر نشان داد تعطیلات آخر هفته در طول یک ماه گذشته معمولا بین ۲۷ تا ۳۳ درصد مبدا سفرهای بین شهری از استان تهران بوده است.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در پایتخت همچنین گفت که احتمالا بالاترین میزان سفرهای نوروزی به تهران اختصاص می‌یابد و معمولا تهرانی‌ها برای سفرهای خود شهرها و استان‌های مختلفی را انتخاب می کنند درحالی که اکنون ۲۸ استان کشور قطعا به ویروس جهش یافته آلوده شده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا