گوناگون

نامه به سازمان ملل: به طور مستقیم یا غیرمستقیم، در هیچ حمله مسلحانه علیه آمریکا در عراق دخالت نداشته ایم

نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد با رد هرگونه دخالت این رژیم در حملات اخیر به پایگاه‌های آمریکایی در عراق، حمله هوایی آمریکا به نیروهای عراقی را نقض حقوق بین‌الملل دانست…..

مجید تخت روانچی در نامه‌ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس شورای امنیت، به گفته های نمایندگی آمریکا که حمله به پایگاه‌های این کشور در عراق را به نیروهای مورد حمایت جمهوری اسلامی منصوب کرده بود، این پاسخ را مطرح کرد.

وی افزود: «نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد تلاش کرده است، ایران را به حمایت از به اصطلاح گروه‌های شبه نظامی غیر دولتی در عراق متهم کند، که به این وسیله همچون گذشته، قاطعانه رد می‌شود.»

نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد ادامه داد: «جمهوری اسلامی ایران، به طور مستقیم یا غیرمستقیم، در هیچ حمله مسلحانه توسط هرد نهاد یا فردی علیه ایالات متحده در عراق دخالت نداشته است. به این ترتیب، هرگونه ادعا مبنی بر مشارکت صریح یا ضمنی ایران در حمله به نیروهای آمریکایی در عراق را رد می‌کنیم. چنین انتسابی کاملاً بی پایه و اساس، فاقد اعتبار قانونی و باطل است.»

تخت‌روانچی اضافه کرد: «جمهوری اسلامی ایران حمله نظامی غیرقانونی نیروهای ایالات متحده علیه نیروهای عراقی در مرز سوریه و عراق در ۲۵ فوریه ۲۰۲۱ را محکوم می‌کند.»

وی خاطرنشان کرد: «چنین اقدامات خطرناک که به طور کاملا اشتباه بر اساس تفسیر خودخوانده ماده ۵۱ منشور سازمان ملل توجیه می‌شود، نقض حاکمیت کشورهای منطقه و نماد آشکاری از نقض فاحش حقوق بین الملل و منشور ملل متحد است.»

نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد اظهار کرد: «این مساله، اوضاع متشنج در منطقه را تشدید می‌کند و در عمل، فقط در خدمت منافع سوء گروه‌های تروریستی دراین کشورها است که باید متوقف شود.»

روانچی خواستار ثبت این نامه به عنوان سند شورای امنیت سازمان ملل متحد شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا