گوناگون

سوت و کوری بدجوری توی ذوق می ‌زند

در حالی که کمتر از یک هفته به شروع سال ۱۴۰۰ مانده، شور و شوقی در بین مردم برای خرید عید وجود ندارد و کاسب‌های بازار می‌گویند جیب مردم خالی است…….

روزنامه همشهری نوشت: جعبه‌های سیب و پرتقال چیده‌شده بیرون میوه‌فروشی دونبش میدان، نه تعدادشان به اندازه شب عید هرسال است و نه مشتری‌هایشان. سبزه‌ها و تنگ‌های ماهی هم هنوز مشتری چندانی ندارند. رفت‌وآمد مردم در میوه‌فروشی به‌گفته فروشنده کمی از ماه‌های قبل بیشتر است اما شبیه خرید عید نیست. حتی وانتی که ۲ ماه است یک کوچه بالاتر از میدان، پرتقال ۱۷هزار تومانی مغازه را ۱۴هزار تومان می‌فروشد هم فقط گهگاهی مشتری دارد و جعبه‌های پرتقال و سیب او هم تا عصر تمام نمی‌شود.

در فروشگاه گوشت و مرغ نبش میدان یک مشتری در حال خرید است و مغازه‌ای که بالای میدان برنج و زعفران می‌فروشد، کلا بی‌مشتری است. این میدان کوچک محلی در یکی از مناطق مسکونی غرب تهران در اندازه‌ای کوچک‌تر، کل بازار تهران را نشان می‌دهد؛ میدانی که هرسال در چنین روزهایی نه فقط تصویر که صدای عید را هم می‌شد از آن شنید و سوت و کوری امسال آن بدجوری توی ذوق می‌زند.

روزنامه جهان صنعت هم نوشت: بنا بر آمارهای رسمی مرکز پژوهش‌های مجلس، درآمد ملی سرانه ایرانیان در سال۱۳۸۳ معادل پنج میلیون و ۷۶۰هزار تومان بوده در صورتی که امروز به چهار میلیون و ۷۴۰هزار تومان رسیده و بیش از یک میلیون تومان کاهش یافته است. مطابق گزارش این مرکز تنها ۳۵درصد مردم ایران یعنی نزدیک به چهار دهک از جامعه طی یک دهه اخیر، زیر خط فقر قرار گرفته‌اند.

همین منبع می‌افزاید: جایگاه ایران در شاخص کامیابی در سال۲۰۱۹ در میان ۱۷کشور منطقه در رتبه هفدهم قرار گرفته بود و اقتصاد ایران که از آغاز دهه۱۳۹۰ با رشد منفی روبه‌رو بوده، تنها طی دو سال۹۷ و ۹۸ حدود ۱۲درصد کوچک‌تر شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا