اخبار

ایرلند و هلند هم تزریق واکسن آسترازنکا را متوقف کردند؛ اروپا به دنبال واکسن «اسپوتنیک وی» روسیه!

ایرلند و هلند اعلام کردند که در پی گزارش چند مورد جدی لختگی خون پس از تزریق واکسن آسترازنکا، استفاده از این واکسن کووید۱۹ را موقتا متوقف می‌کنند…….

به گزارش یورو نیوز، فرانسه، آلمان، ایتالیا و اسپانیا نیز به جمع کشورهایی پیوستند که تزریق واکسن تولیدی شرکت آسترازنکا را به طور موقت متوقف کرده‌اند. پیش از این ایرلند و هلند نیز اعلام کرده بودند که در پی گزارش چند مورد جدی لختگی خون پس از تزریق این واکسن، استفاده از آن را متوقف می‌کنند.

با آن که آسترازنکا در فهرست واکسن‌های مورد تأیید اتحادیه اروپا برای بیماری کروناست، اما تاکنون دانمارک، نروژ و چند کشور اروپایی دیگر تزریق این واکسن را به طور موقت متوقف کرده‌اند.

دولت هلند واکسیناسیون آسترازنکا را تنها برای دو هفته به حال تعلیق در آورده و گفته که این اقدامی احتیاطی و پیشگیرانه را برای بررسی دقیق‌تر موضوع انجام می‌دهد.

دکتر رونان گلین، معاون ارشد سازمان پزشکی ایرلند روز یکشنبه ۱۴ مارس (۲۴ اسفند) گفت: «ما هنوز به این نتیجه نرسیده‌ایم که واقعا پیوندی میان واکسن آسترازنکا و موارد گزارش شده وجود دارد یا نه. با این حال، با توجه به اصول احتیاطی و تا زمان دریافت اطلاعات بیشتر، کمیته مشورتی ایمن‌سازی ملی توصیه می‌کند که تزریق این واکسن کرونا در ایرلند به طور موقت، متوقف شود.»

وزارت بهداشت هلند نیز گفت که این اقدام به دنبال گزارش شش مورد جدید آمبولی (لختگی داخلی خون) و کاهش سطح پلاکت‌های خون در افراد زیر ۵۰ سال پس از واکسیناسیون آسترازنکا در دانمارک و نروژ انجام شده است.

با این حال، سازمان دارویی هلند تأکید کرد که هنوز هیچ ارتباطی بین موارد یاد شده با واکسن آسترازنکا ثابت نشده است. وزارت بهداشت هلند نیز اعلام کرد هیچ موردی از این نمونه در افراد واکسینه شده در این کشور مشاهده نشده است.

تصمیم هلند و ایرلند یک روز پس از آن اعلام شد که شرکت داروسازی آسترازنکا میزان تحویل دُزهای سفارش اتحادیه اروپا را کاهش داد. این اقدام آسترازنکا واکنشی به اقدام اتحادیه اروپا در تحمیل محدودیت‌های صادراتی برای محصولات این شرکت بوده است. سخنگوی آسترازنکا به خبرگزاری فرانسه گفت: «آسترازنکا از این که با وجود تلاش خستگی‌ناپذیر پرسنل خود نمی‌تواند پاسخگوی تمام سفارش اتحادیه اروپا باشد، متأسف است.»

وی گفت که این گروه صنعتی در مواجهه با مشکلات تولید و تأمین سفارش اروپا تصمیم گرفته بود از سایت‌های تولیدی خود در خارج از اتحادیه اروپا استفاده کند و افزود: «متأسفانه محدودیت‌های صادراتی باعث کاهش تحویل در سه ماهه اول و احتمالاً سه ماهه دوم سال جاری (میلادی) خواهد شد.»

این شرکت برای تحویل ۱۰۰ میلیون دُز در نیمه اول سال برنامه‌ریزی کرده است که قاعدتا باید ۳۰ میلیون دُز آن در سه ماهه اول و ۷۰ میلیون دُز دیگر آن در سه ماهه دوم سال جاری میلادی تحویل داده شود.

به دنبال مرگ زنی ۴۹ ساله در اتریش به دلیل تشکیل لخته‌های خونی در رگ‌هایش پس از واکسیناسیون آسترازنکا، مقامات بهداشتی این کشور استفاده از این واکسن را به حالت تعلیق درآوردند. در این کشور یک جوان ۳۵ ساله نیز پس از دریافت واکسن از همین نوع، به دلیل آمبولی ریوی در بیمارستان بستری شد.

استونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، لتونی، دانمارک و نروژ نیز استفاده از این واکسن را به دلیل گزارش‌هایی در مورد لختگی پس از واکسیناسیون به حالت تعلیق درآوردند. با این حال مقامات بهداشتی گفتند که این اقدام برای «احتیاط» انجام می‌شود و هنوز هیچ ارتباط مستقیمی بین لختگی و آمبولی با واکسیناسیون ثابت نشده است.

آژانس دارویی اروپا روز چهارشنبه اعلام کرد که هیچ مدرک و شاهدی دال بر پیوند میان این واکسن با بیماری دو فرد واکسینه شده در اتریش وجود ندارد. با این حال تمام این ماجراها تبلیغ منفی برای آسترازنکا، شرکت داروسازی چند ملیتی سوئدی-بریتانیایی است که با کمک دانشگاه آکسفورد، واکسن کووید تولید می‌کند.

روسیه از تولید واکسن «اسپوتنیک وی» در چهار کشور اتحادیه اروپا خبر داد 

کیریل دیمیتریف، رئیس صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه با انتشار بیانیه‌ای از حصول توافق با شرکت‌هایی از چهار کشور اروپایی برای آغاز تولید واکسن «اسپوتنیک وی» خبر داد.

صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه و مرکز ملی تحقیقات علمی ویروس شناسیِ گامالیا به عنوان تولیدکنندگان این واکسن کرونای «اسپوتنیک وی» روز دوشنبه اعلام کردند که مجوز لازم برای تولید این واکسن روسی را از آژانس دارویی اروپا اخذ کرده‌اند.

مطابق بیانیه رئیس صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه تولید واکسن «اسپوتنیک وی» با همکاری شرکت‌هایی از ایتالیا، اسپانیا، فرانسه و آلمان تولید خواهد شد.

اتاق بازرگانی ایتالیا و روسیه نیز روز سه‌شنبه گذشته اعلام کرده بود که بر پایه توافق حاصل شده با یک شرکت ایتالیایی تولید واکسن «اسپوتنیک وی» از ژوئیه امسال در این کشور به عنوان نخستین کشور عضو اتحادیه اروپا آغاز خواهد شد.

آژانس دارویی اروپا از ۴ مارس بررسی کارایی، ایمنی و کیفیت واکسن روسی «اسپوتنیک وی» را با هدف ارزیابی انطباق آن با استانداردهای اتحادیه اروپا آغاز کرد ولی برخی کشورهای عضو اروپایی از جمله مجارستان و اسلواکی به طور مستقل این واکسن را تایید و تزریق آن را آغاز کردند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا