گوناگون

پژوهشی تازه: اروپا درگیر سخت‌ترین خشکسالی‌های دو هزار سال اخیر است

بر پایه نتایج یک تحقیق تازه، اروپا از سال ۲۰۱۵ تا کنون سخت‌ترین خشکسالی‌های تاریخ این قاره از بیش از دو هزار سال پیش را تجربه می‌کند. پژوهشگران از مطالعه حلقه‌های درختان بلوط به این نتیجه رسیده‌اند.

گروهی از پژوهشگران به سرپرستی اولف بونتگن از دانشگاه کمبریج در مجله تخصصی ” نیچر ژئوساینس” از بدترین خشکسالی‌های قاره اروپا در ۲۰۰۰ سال اخیر سخن گفته‌اند. آنها به گرایشی طولانی مدت به خشکی در این قاره پی برده‌اند که به گفته آنها از سال ۲۰۱۵ به بعد شتاب گرفته است.

پژوهشگران دانشگاه کمبریج در تحقیقاتشان برای مقایسه از حلقه‌های کُنده بلوط‌هایی که قدمت آنها به ۲ هزار و ۱۱۰ سال و دوران رومیان باستان می‌رسد، بهره گرفته‌اند.

آنها می‌گویند، تغییرات اقلیمی به این معنا نیست که همه مناطق خشک می‌شوند. به گفته آنها در برخی مناطق حتی ممکن است اقلیم مرطوب‌تر و سردتر شده باشد اما خطر دوره‌های شدید خشکسالی یا گرما بیشتر می‌شود.

این تغییرات بنا بر این پژوهش می‌توانند در مجموع پیامدهای ویرانگری برای کشاورزی، اکوسیستم و انسان‌ها در پی داشته باشد.

بنا بر مطالعات پژوهشگران، از سال ۲۰۱۵ تا کنون دوره‌های خشکسالی و گرمای شدید به ویژه در اروپای مرکزی مشاهده شده است.

مطالعه بر روی ۱۴۷ درخت بلوط

برای این تحقیقات، پژوهشگران ۱۴۷ درخت بلوط کهن را بررسی کردند. آنها در کنار این دسته، از درختان بلوط زنده هم بهره گرفتند. بلوط‌های زنده از جمهوری چک و از ایالت بایرن آلمان آورده شدند. در آزمایش‌ها برای نتیجه‌گیری در مورد میزان آب و تأثیر گرما، ایزوتوپ‌های کربن و اکسیژن ۲۷ هزار و ۸۰ حلقه رشد درختان بلوط مورد بررسی قرار گرفت.

برای پژوهشگران در طی این تحقیقات این گرایش مشخص شد که به طور کلی اقلیم در اروپا به تدریج به سوی خشک شدن می‌رود. در نقطه مقابل این گرایش تابستان‌های به ویژه مرطوب در سال‌های حدود ۲۰۰، ۷۲۰ و ۱۱۰۰ میلادی مشاهده شد. محققان تابستان‌های به شدت خشک را به ویژه در سال‌های حدود ۴۰، ۵۹۰، ۹۵۰ و ۱۵۱۰ یافتند.

اما داده‌های مربوط به خشکسالی در سال‌های ۲۰۰۳، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ و شدت آنها بسیار فراتر از آنچه بود که برای کل دوره بررسی شده ۲ هزار و ۱۱۰ ساله صدق می‌کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا