اخبار

مشکلات تاکتیکی و وضعیت داخلی؛فرجام برجام در گرو سیاست مهار چندجانبهٔ آمریکا

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه روز سه شنبه ۱۶ مارس (۲۶ اسفند) گفت که تلاش‌ها برای احیای مذاکرات هسته‌ای با ایران به دلیل «مشکلات تاکتیکی» و وضعیت داخلی ایران در دوران پیش از انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه، متوقف شده است…..

فرانسه همراه با بریتانیا، آلمان و اتحادیه اروپا در تلاشند تا آمریکا و ایران را به پای میز مذاکرات غیر رسمی بکشانند که نخستین گام برای احیای برجام خواهد بود.

در حالی که تا کنون هیچ یک از طرف‌های امضا کننده برجام گامی عملی برای بازگرداندن آمریکا و احیای این توافق بین‌المللی برنداشته‌اند، آغاز تعطیلات سال نو در این هفته و نیز شروع کارزار تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری ایران در آینده نزدیک احتمالاً مسائل را پیچیده‌تر می‌کند.

ژان ایو لودریان روز سه شنبه در برابر نمایندگان مجلس سنای فرانیه گفت: «یک مشکل تاکتیکی و همچنین یک مسئله داخلی در ایران وجود دارد. ایران در وضعیت ویژه‌ای قرار گرفته زیرا انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ماه ژوئن (خرداد) نزدیک است.»

وزیر خارجه فرانسه به طور دقیق نگفت که منظورش از «مشکل تاکتیکی» چیست اما افزود: «در حالی که اخیرا اراده مشخصی برای بازگشت به مذاکرات به وجود آمده بود، تنش‌ها برطرف نشد و نیاز به برقراری آرامش تبدیل به فوریت شد.»

لودریان همچنین گفت: «بازگشت به برجام فقط نقطه شروع است.»

به گزارش یورو نیوز، ایران گسترش گفتگوهای هسته‌ای به سایر موضوعات را رد کرده است. از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، ایران به تدریج از تعهدات خود در این پیمان کاسته است.

فرانسه: وضعیت قبل از انتخابات ایران مانع مذاکرات برجام است

وزیر امور خارجه فرانسه اعلام کرد “مسائل داخلی ایران در آستانه انتخابات ریاست جمهوری” احیای برجام را به تاخیر انداخته است. او گفت بازگشت به برجام شروع مذاکراتی گسترده بر سر برنامه موشکی و نقش منطقه‌ای ایران خواهد بود.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجۀ فرانسه، سه‌شنبه ۱۶ مارس (۲۶ اسفند) در سخنرانی خود در مجلس سنای این کشور درباره عوامل به تاخیر افتادن مذاکرات احیای برجام توضیح داد. لوردیان گفت یک “مشکل تاکتیکی و فنی” در ایران وجود دارد و وضعیت داخلی این کشور در آستانه انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه، شروع گفتگوهای جدید بر سر برنامۀ اتمی ایران را با تأخیر مواجهه کرده و مانع احیای برجام شده است.

به گفته وزیر خارجه فرانسه بازگشت به برجام، شروعی برای گنجاندن موضوع سیاست‌های منطقه‌ای و برنامه موشکی‌ ایران در مذاکرات خواهد بود.

پیش از این برخی مقام‌های ارشد دولت حسن روحانی، از جمله وزیر خارجه، محمد جواد ظریف به صورت تلویحی و گاهی تا حدی آشکار به کاخ سفید هشدار داده‌اند که با توجه به احتمال زیاد پیروزی اصولگرایان تندرو در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ فرصت باقیمانده در دولت دوازدهم برای دست یافتن به توافق را از دست ندهد.

آمریکا: انتخابات ایران تاثیری در مذاکرات ندارد

به گزارش دویچه وله، برخلاف اظهارات ژان ایو لودریان و ظریف، مقامات آمریکایی صریحا گفتند که انتخابات ریاست جمهوری تاثیری در مذاکرات اتمی با ایران ندارد.

رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در گفت‌وگویی با وب‌سایت “اکسیوس” که روز چهارشنبه بیستم اسفند منتشر شده تاکید کرده که انتخابات ریاست جمهوری در ایران عاملی در تصمیم‌گیری‌های دولت بایدن درباره چگونگی پیشبرد روند مذاکره با تهران نیست.

رابرت مالی گفت دولت آمریکا به خاطر انتخابات ایران تلاش برای مذاکرات را سریع‌تر یا کندتر نمی‌کند و این فرایند تنها در هماهنگی به منافع و امنیت ملی آمریکا پیش خواهد رفت.

به تاکید رابرت مالی، دولت آمریکا برای جمهوری اسلامی روشن کرده که آمادگی دارد در یک روند جدی دیپلماتیک برای فراهم کردن شرایط بازگشت دو طرف به توافق هسته‌ای و تعهدات برجامی همکاری کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا