بین‌المللی

پروژه خط لوله نورد استریم ۲ در ایستگاه پایانی

با وجود تهدیدهای ایالات متحده در مورد تحریم پروژه انتقال گاز روسیه به اروپا، این خط لوله مراحل پایانی خود را پشت سر می‌گذارد.

به گزارش ایرنا،  ساخت خط لوله موسوم به نورد استریم ۲ که بحث هایی را بین ایالات متحده و اتحادیه اروپا و همچنین در داخل بلوک اروپا به وجود آورده، علیرغم تحریم‌های واشنگتن برای تحقق این پروژه ، در مراحل پایانی است. خبرگزاری اسپوتنیک امروز (چهارشنبه) اعلام کرد ساخت یکی از آخرین مراحل لوله گذاری این پروژه در ماه جاری در آب‌های دانمارک آغاز می‌شود.

به تازگی ایالت مکلنبورگ-فورپومرن در شمال آلمان با تاسیس بنیاد حفاظت از آب و هوا و محیط زیست از ساخت نورد استریم ۲ حمایت کرده است. از جمله اهداف این بنیاد که برنامه‌های زیادی را در زمینه مقابله با انتشار گازهای گلخانه‌ای و حمایت از انرژی سبز دنبال می‌کند پشتیبانی از پروژه بزرگ مشترک توسط گازپروم روسیه و چندین هدف دیگر است.

با این حال چندین سیاستمدار آلمانی از حزب سبزها با انتقاد از این تصمیم، مقامات مکلنبورگ-فورپومرن را به اقدام در جهت منافع گازپروم و مسکو متهم کرده‌اند. رسانه‌های آلمانی می‌گویند این کشور در حال برنامه ریزی برای استفاده از این بنیاد برای کمک به پروژه در جهت بی‌اثر کردن تحریم‌های آمریکا است.

مکلنبورگ-فورپومرن استدلال می کند که تکمیل این خط لوله ضروری است، زیرا راهی برای انتقال انرژی با انتشار صفر گازهای گلخانه ای و حداقل آلودگی محیط زیست است. برلین در راستای سیاست تامین انرژی سبز، گاز طبیعی را منبع انرژی مناسبی برای دوره گذار می‌داند.

پروژه مشترک انرژی روسیه و اروپا با مخالفت شدید ایالات متحده روبرو است. واشنگتن با این ادعا که خط لوله جدید وابستگی اروپا به گاز روسیه را افزایش می‌دهد، تحریم هایی را علیه این پروژه اعمال کرده است و همین امر باعث شده تا برخی از پیمانکاران از پروژه خارج شوند. کاخ سفید پیشنهاد می‌کند که کشورهای اتحادیه اروپا به جای آن گاز LNG گران تر را مثلاً از خود ایالات متحده بخرند.

آلمان و چندین حامی دیگر این پروژه در داخل اتحادیه اروپا، خواسته های واشنگتن را رد می‌کنند. دولت آلمان چندین دور مذاکره با ایالات متحده در سطوح مختلف انجام داده است تا کاخ سفید را متقاعد کند که از تهدیدات تحریم خود علیه نورد استریم ۲ دست بردارد.

منابع آگاه می‌گویند علی رغم تحریم‌های موجود و تهدیدهای واشنگتن برای اجرای هر دقیقه بیشتر، خط لوله مذکور در حال اتمام است. آژانس انرژی دانمارک گفته است شناور لوله گذار روسی (Akademik Cherskiy) کار بر روی یکی از آخرین بخشهای این پروژه در سواحل دانمارک را در ماه جاری آغاز خواهد کرد. پیشتر اعلام شده بود که این خط لوله که ظرفیت پیش‌بینی شده ۵۵ میلیارد متر مکعب گاز در سال را دارد ، ۹۰ درصد پیشرفت کرده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا