اخبار

“تلاش های ریاکارانه برای پوشاندن حقیقت”

سازمان هواپیمایی ایران در گزارش نهایی بررسی سرنگونی هواپیمای اوکراینی، مسئول اصلی این فاجعه را یک اپراتور دفاع ضدهوایی سپاه پاسداران معرفی کرد. وزیر خارحه اوکراین این گزارش را “تلاشی ریاکارانه برای پوشاندن حقیقت” خواند……

سازمان هواپیمایی ایران سرانجام پس از گذشت بیش از یک سال از سرنگون شدن هواپیمای اوکراینی توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران گزارش نهایی خود را در این‌باره منتشر کرد و تنها «کاربر سامانه دفاع هوایی» را مقصر دانست. وزیر خارجه اوکراین بلافاصله واکنش نشان داد و گفت ایران واقعیت را در مورد هواپیمای اوکراینی همچنان پنهان می‌کند.

دمیترو کولِبا، وزیر خارجه اوکراین روز چهارشنبه ۱۷ مارس (۲۷ اسفند) در پیامی فیسبوکی به شدت از گزارش نهایی سازمان هواپیمایی کشوری ایران در باره علت سرنگونی هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین انتقاد کرد.

به گزارش دویچه وله، کولبا نوشت، این گزارش “تلاشی ریاکارانه برای پنهان کردن دلایل واقعی سرنگونی هواپیما” است. او تاکید کرد: «اجازه نمی‌دهیم ایران واقعیت را پنهان کند، اجازه نمی‌دهیم (ایران) از زیر بار مسئولیت این جنایت شانه خالی کند».

بر اساس گزارش سازمان هواپیمایی کشوری، اپراتور دفاع ضدهوایی سپاه پاسداران این هواپیما را با یک شیء پرنده مهاجم اشتباه گرفته و به آن دو بار شلیک کرده است.

در این گزارش آمده که دستگاه‌های ضبط کننده در سانحه پیدا شده‌اند اما ضبط کننده دسترسی سریع یافت نشده است.

این گزارش در ادامه می‌گوید، وضعیت این دستگاه‌ها نشان می‌دهد که در معرض آتش‌سوزی در پرواز نبوده‌اند و احتمالا در اثر شدت برخورد با زمین دچار صدمات فیزیکی شده یا در معرض آتش قرار گرفته‌اند.

روز ۱۸ دی‌ماه ۹۸ هواپیمای مسافربری اوکراین اندکی پس از برخاستن از فرودگاه بین‌المللی تهران به سمت کیف، هدف دو موشک سامانه دفاعی نیروی هوافضای سپاه پاسداران قرار گرفت و سرنگون شد. در این حادثه تمامی ۱۷۶ سرنشین هواپیما کشته شدند.

وزن هر یک از دو موشک ۱۶۷ کیلوگرم و وزن سرجنگی آن‌ها ۱۴ کیلوگرم بوده است. مواد منفجره مورد استفاده در موشک از نوع «کامپوزینش ب» بوده و در آن ۶۰ درصد RDX و ۴۰ درصد «تی ان تی» به‌کار رفته است.

این موشک مجهز به سر هدایتگر با حس‌گرهای فاصله بوده و با نزدیکی به هواپیما، سر هدایتگر آن جدا شده و سپس محفظه حاوی ترکش‌ها منفجر شده و حدود دو هزار و ۵۰۰ تا سه هزار ترکش از جنس آلیاژ تنگستن با سرعتی حدود هزار و ۸۰۰ متر بر ثانیه به هواپیما برخورد کرده‌ است.
شهروندان تهرانی در اعتراض به سرنگون کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی و پنهانکاری مسئولان نظامی و دولتی ایران اقدام به تظاهرات کردند

شهروندان تهرانی در اعتراض به سرنگون کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی و پنهانکاری مسئولان نظامی و دولتی ایران اقدام به تظاهرات کردند

بازنشر اطلاعات انتقادبرانگیز

در گزارش نهایی جمهوری اسلامی بخشی از اطلاعاتی که پیش تر در باره علل سقوط هواپیمای پرواز ۷۵۲ “اوکراین اینترنشنال ایرلاینز” منتشر شده بود تکرار شده است.

انتشار این اطلاعات در ماه فوریه باعث بروز انتقاد از جانب کارشناسان، خانواده قربانیان و کشورهای درگیر در این فاجعه شد.

اگنس کالامار، گزارشگر ویژه در دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد پس از بررسی علل و جوانب سرنگونی هواپیمای اوکراینی به این نتیجه رسیده بود که تهران در این رابطه دروغ می‌گوید.

خانم کالامار گفت: «ناروشنی‌ها در گزارش‌های رسمی ایران در خدمت ایجاد حداکثر ابهام و حداقل روشنگری است».

به گفته این کارشناس سازمان ملل، جمهوری اسلامی با سرنگون کردن هواپیما و ابهام‌آفرینی پس از آن وجوه گوناگونی از حقوق بشر را نقض کرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا