اخبار

ترکیه در صدد است تا فعالیت حزب ‘دموکراتیک خلق‌ها’ را ممنوع کند

یک دادستان ترکیه از دادگاه عالی این کشور درخواست کرده تا فعالیت حزب اصلی مخالف طرفدار کردها را ممنوع کند. اقدامی که این حزب آن را “کودتای سیاسی” خوانده است. آمریکا نیز در واکنش گفته که تلاش‌های ترکیه برای بستن یک حزب طرفدار کردها، باعث تضعیف بیشتر دموکراسی در این کشور می‌شود……

به گزارش رسانه ها، این دادستان پرونده‌ای را علیه حزب “دموکراتیک خلق‌ها (اچ دی پی)” تشکیل داده و این حزب را به همدستی با حزب “کارگران کردستان (پ ک ک )” که فعالیت‌هایش ممنوع شده، متهم کرده است.

حزب دموکراتیک خلق‌ها که سومین حزب بزرگ در پارلمان ترکیه است هر گونه ارتباطی با شبه نظامیان را رد کرده و ارائه چنین درخواستی را “ضربه سنگینی به دموکراسی و قانون” دانسته است.

به گفته روزنامه حریت ترکیه، بکیر ساهین، دادستان ترکیه این پرونده را به دادگاه قانون اساسی ارائه کرده که قدرت تصمیم گیری درباره ممنوع الفعالیت کردن احزاب سیاسی را دارد.

حزب دموکراتیک خلق ها روز گذشته گفت: “ما از تمام نیروهای دموکراتیک، مخالفان سیاسی و اجتماعی و مردم خود می‌خواهیم که به مبارزه‌ای مشترک علیه این کودتای سیاسی بپیوندند.”

در سال‌های اخیر، بسیاری از نمایندگان این حزب در پارلمان مورد بازجویی قرار گرفته و یا زندانی شده‌اند از جمله صلاح الدین دمیرتاش، رهبر سابق این حزب.

حزب دموکراتیک خلق ها

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه مدتهاست که حزب دموکراتیک خلق‌ها را به جبهه‌ای سیاسی برای حزب غیرقانونی کارگران کردستان (پ ک ک) متهم می‌کند.

دولت ترکیه، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا حزب کارگران کردستان را گروهی “تروریستی” می‌دانند.

این حزب از سال ۱۹۸۴ به منظور افزایش آزادی و حقوق بشر برای کردهای ساکن این کشور با دولت ترکیه درگیر است.

تاکنون دهها هزار نفر در درگیری بین نیروهای این حزب و دولت ترکیه کشته شده‌اند.

منتقدان اردوغان او را به استفاده از دادگاهها برای سرکوب مخالفت‌های سیاسی علیه دولت و حزب محافظه کار او “عدالت و توسعه” متهم می‌کنند.

از زمان شکسته شدن آتش بس شکننده بین حزب کارگران کردستان و دولت آقای اردوغان در سال ۲۰۱۵، حزب دموکراتیک خلق‌ها تحت فشارهای سیاسی و حقوقی فزاینده‌ای قرار گرفته است.

این فشارها پس از کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ علیه دولت آقای اردوغان که توسط جناحی از افسران ارتش ترکیه صورت گرفت، بر این حزب شدت گرفته است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا