فرهنگی

هم‌اکنون ۲۱ زن و مرد روزنامه‌نگار زندانی در رژیم «فقها»

گزارشگران بدون مرز” از جمهوری اسلامی خواسته است که به مناسبت فرا رسیدن سال نو خورشیدی، روزنامه‌نگاران زندانی در ایران را آزاد کند. به گفته این نهاد بین‌المللی هم‌اکنون ۲۱ زن و مرد روزنامه‌نگار در ایران زندانی هستند……

“گزارش‌گران بدون مرز”، که برای حقوق روزنامه‌نگاران در جهان تلاش می‌کند، در گزارشی از حکومت ایران خواسته است که به مناسبت آغاز سال نو خورشیدی همه روزنامه‌نگاران زندانی را آغاز کنند زیرا “تنها جرم آنها وظیفه اطلاع‌رسانی است”.

به گفته این سازمان بین‌المللی “جمهوری اسلامی ایران همچنان یکی از بزرگ‌ترین زندان‌های جهان برای روزنامه‌نگاران ‌است” و هم‌اکنون ۲۱ زن و مرد روزنامه‌نگار و شهروند-خبرنگار پشت میله‌های زندان هستند.

به گزارش دویچه وله آلمان، این سازمان مدافع آزادی بیان می‌گوید: «سال گذشته مقامات دستگاه قضایی مدعی شده بودند که ده‌هزار زندانی را به مناسبت نوروز عفو کرده‌اند؛ اما امسال و تا این روز هیچ‌کدام از زندانیان به گفته‌ رژیم “امنیتی” از این میان روزنامه‌نگاران زندانی از این “عفو” و آزادی بهره‌مند نشده‌اند».

گزارش به نقل از جاوید رحمان، گزارش‌گر ویژه سازمان ملل برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران، می‌گوید: «ایران یکی از بدترین کشورها در عرصه سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی است».

به گفته “گزارش‌گران بدون مرز”، مقام‌های امنیتی حکومت ایران به خاطر گزارش درباره ابعاد گسترش ویروس کرونا در کشور، به روزنامه‌نگاران ایرانی فشار وارد می‌آورند. در این رابطه عده‌ای احضار و بازداشت شده‌اند.

در ادامه گزارش آمده است که در ایران، خانواده‌های افراد تحت تعقیب نیز “زیر فشارهای امنیتی قرار می‌گیرند و گاه نیز بازداشت می‌شوند”.

گزارش‌گران بدون مرز “آزارگری قضایی و باج‌خواهی حکومت ایران علیه خانواده‌های روزنامه‌نگاران” را محکوم کرده است.

در پایان گزارش آمده است که جمهوری اسلامی در آخرین رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات در میان ١٨٠ کشور جهان در رده ۱۷۳ قرار دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا