بین‌المللی

وزیر خارجه چین خواستار بازبینی در منشور ملل متحد شد

وزیر امور خارجه چین روز سه‌شنبه از همه کشورهای جهان خواست که با بازبینی در اصول اساسی منشور ملل متحد ، چندجانبه‌گرایی حقیقی را برای ساختن جامعه‌ای با آینده‌ای مشترک برای بشریت محقق سازند.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه خبری “سی جی تی ان”‌CGTN چین ، وانگ یی در کنفرانس خبری مشترک با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در شهر “گولین” Guilin در منطقه خودمختار گوانگشی ژوانگ در جنوب چین ، تاکید کرد که تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه چین مغایر با قوانین بین‌المللی است و دولت پکن مصمم به دفاع از حاکمیت ملی ، امنیت و منافع توسعه‌ای خود است.

بنا به گزارش خبرگزاری تاس ، وزیران خارجه چین و روسیه همچنین در بیانیه مشترکی از برگزاری اجلاس اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد حمایت کرده و آمریکا را به تلاش برای نابود کردن ساختار حقوقی بین‌المللی متهم کردند . در این بیانیه آمده که چین و روسیه بر این باورند که آمریکا در تلاش است بر ائتلاف‌های نظامی و سیاسی دوران جنگ سرد اتکا کند.

وانگ در کنفرانس خبری همچنین تصریح کرد که هیچ کسی نمی‌تواند با جعل و دروغ در امور داخلی چین مداخله کند و دستکاری‌های چند کشور معدود غربی به معنی نمایندگی از سوی جامعه بین‌المللی نیست.

اتحادیه اروپا در کنار دولت‌های انگلیس ، آمریکا و کانادا روز دوشنبه چند مقام دولت چین را به اتهام نقض حقوق بشر در استان سین‌کیانگ تحریم کرد.

کشورهای غربی چین را به استفاده از خشونت و سختگیری علیه مسلمانان اویغور در سین کیانگ متهم می کنند اما دولت چین این اتهامات را رد کرده و می گوید تنها کسانی را مجازات می‌کند که علیه امنیت کشور اقدام کرده باشند.  کشورهای غربی همچنین دولت چین را به راه اندازی اردوگاه های کار اجباری برای مسلمانان متهم کرده اند اما چین می گوید «مراکز بازآموزی عقیدتی» بخشی از تلاش های دولت برای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در سین کیانگ است و هرگونه کار اجباری در این اردوگاه ها را تکذیب می کند.

وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه در اقدامی تلافی جویانه ۱۰ مقام و نهاد اروپایی از جمله سیاستمداران، دانشمندان و همچنین چهار نهاد را تحریم کرد.

وزیر خارجه چین در بخشی از سخنانش همچنین خواستار همکاری با روسیه در زمینه مبارزه به همه‌گیری کرونا و همچنین ارتقای روابط شد.

وانگ تاکید کرد که قصد اولیه چین از همکاری‌ها در زمینه واکسن کووید-۱۹ مساله انسان‌دوستی و فراهم کردن زمینه واکسینه شدن تعداد بیشتری از افراد و خارج کردن جامعه از همه‌گیری است. وی گفت که چین و روسیه همچنین در حال بررسی راههایی برای اقدامات مشترک در زمینه مجوزهای بهداشتی در زمینه مسافرت‌های بین‌المللی هستند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا