بین‌المللی

حضور نظامیان آلمان در افغانستان تا ۲۰۲۲ تمدید شد

حضور نظامی آلمان در حالی تا سال ۲۰۲۲ تمدید شد که براساس توافقنامه آمریکا با طالبان، همه نیروهای خارجی باید تا ۶ هفته دیگر افغانستان را ترک کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، پارلمان آلمان طرحی را تصویب کرد که به ارتش این کشور اجازه می‌دهد حضور ۱۳۰۰ نظامی مستقر این کشور در افغانستان را تا ۳۱ ژانویه سال ۲۰۲۲ میلادی حفظ کند.

این در حالی است که مجوز حضور نیروهای آلمانی در پایان ماه مارس سال جاری میلادی پایان می‌یافت و براساس توافقنامه آمریکا با طالبان، همه نیروهای خارجی باید تا اول ماه می (۱۱ اردیبهشت) خاک افغانستان را ترک کنند.

آلمان نخستین عضو ناتو است که ماموریت نظامی خود را فراتر از مهلت خروج تمدید کرده و از سوی دیگر نیز تاکنون تنها نیوزیلند از خروج همه نیروهایش تا ماه می خبر داده است.

به جز نیوزیلند هنوز هیچ یک از کشورهای عضو ناتو برای خروج نیروهای خود از افغانستان براساس مهلت تعیین شده در توافق قطر اعلام آمادگی نکرده است.

پیش از این نیز دولت آلمان هشدار داده بود که خروج “زودهنگام” از افغانستان می‌تواند مذاکرات صلح را به خطر بیاندازد و بر لزوم آمادگی برای از سرگیری حملات طالبان تاکید کرده بود.

شب گذشته نیز جو بایدن در یک نشست خبری گفت که «به دلایل فنی» خروج نیروها از افغانستان به تاخیر خواهد افتاد اما تاکید کرد که خروج این نیروها حتمی است، اما این اقدام در زمان مناسب و بطور «ایمن و منظم» صورت خواهد گرفت.

بایدن در پاسخ به این پرسش که آیا سال آینده نیز نظامیان آمریکایی در افغانستان حضور خواهند داشت، گفت «اینطور تصور نمی‌کنم».

ناتو همواره تاکید کرده که هرگونه تصمیم درباره ادامه حضور و یا خروج از افغانستان بطور جمعی و هماهنگ با دیگر اعضای این سازمان صورت می‌گیرد و اکنون باید دید آیا تمدید حضور نیروهای آلمانی، در حالی که آمریکا همچنان توافق قطر را در دست بررسی دارد، بطور هماهنگ انجام شده و دیگر اعضای ناتو نیز حضورشان را در افغانستان تمدید می‌کنند یا خیر.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا