بین‌المللی

اعتراضات ضد پلیس در انگلیس به خشونت‌ کشیده شد

پلیس انگلیس در بیانیه‌ای از بازداشت ۱۰ تن در شهر بریستول، واقع در جنوب غرب انگلستان در روز جمعه خبر داد. اعتراضات بر سر یک لایحه نظارتی جدید به خشونت کشیده شد و معترضان بطری‌های شیشه‌ای و آجر به سمت نیروهای امنیتی پرتاب کردند.

 به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، هزاران تن از معترضان به‌رغم محدودیت‌های مرتبط با کرونا در مرکز این شهر انگلیس تجمع کردند تا علیه لایحه دولت که اختیارات جدیدی به پلیس برای محدودسازی اعتراضات خیابانی‌ می‌دهد، اعتراض کنند.

در بیانیه‌ پلیس بریستول آمده است: ۱۰ تن با اتهاماتی نظیر بی‌نظمی خشونت‌بار، حمله به نیروهای امدادی و حمل مواد غیرقانونی بازداشت شده‌اند. اشیایی از جمله بطری‌های شیشه‌ای و آجر و همچنین مواد آتش‌زا به سمت افسران پلیس پرتاب و یکی از اسب‌های ما هم به دست معترضان آغشته به رنگ شد.

یکشنبه گذشته پس از آنکه اعتراضاتی مسالمت‌آمیز به خشونت‌ کشیده شد، دو افسر پلیس در بریستول دچار مصدومیت شدید شده و دست‌کم دو خودروی پلیس هم به آتش کشیده شد. براساس بیانیه پلیس بریستول، سه تن همچنین در ارتباط با بی‌نظمی خشونت‌باری که یکشنبه در این شهر رخ داد، بازداشت شده‌اند.

طبق لایحه جدید، اختیارات بیشتری در اختیار پلیس انگلیس قرار داده می‌شود تا محدودیت‌های زمانی و نوع تردد برای اعتراضات خیابانی اعمال کند.

این موضوع خشم فعالان را برانگیخته است، به ویژه از زمان واکنش سرکوبگرانه پلیس به تجمع ۱۳ مارس در لندن که خشم و انتقاد فراوانی را علیه پلیس این کشور در پی داشت. آن تجمع به یاد سارا اورارد که قربانی قتل شده است، برگزار شد.

یک افسر پلیس به آدم‌ربایی و قتل خانم اورارد متهم است. این پرونده توجهات زیادی را بابت خشونت علیه زنان و دختران به خود جلب کرده است. این لایحه پیش از قتل سارا اورارد طرح شده و طیف زیادی از مسائل در حوزه پلیس و همچنین نظارت بر اعتراضات را پوشش می‌دهد.

با این حال، این دو موضوع از دید بسیاری کاملا مرتبط شده‌اند و لایحه مذکور دو روز پس از تجمعات در لندن در پارلمان به بحث گذاشته شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا