گوناگون

برجام؛ نگرانی اروپائیان از بسته شدن پنجره مذاکرات

سایت فارن پالیسی در مطلبی با عنوان “نگرانی اروپاییان از بسته شدن پنجره مذاکرات با رژیم ایران”، نوشت: دولت بایدن درخواست اروپا برای لغو تحریم‌های تهران را رد کرد….

این منبع نوشت: در هفته‌های بعد از مراسم تحلیف جو بایدن، دیپلماتهای انگلیسی، فرانسوی و آلمانی با طرحی برای احیای توافق اتمی ۲۰۱۵، به دولت جدید در واشنگتن نزدیک شدند. آنها پیشنهاد کردند برخی از تحریم‌هایی که توسط اوباما لغو شده و سپس توسط ترامپ، اعمال شده بود، لغو شوند.

جرارد آرود، سفیر سابق فرانسه در سازمان ملل گفت: توصیه اروپایی‌ها به آمریکایی‌ها این بود که این کار را تند و سریع انجام دهید، زیرا تمام سیگنالهایی که از طرف رژیم ایران داشتند این بود که به‌محض بازگشت آمریکایی‌ها تهران هم باز خواهد گشت.

وی گفت: بهترین راه پیش روی این بود که بلافاصله با یک دستور اجرایی به برجام برگردیم ولی آمریکا این کار را نکرد.

فارن پالیسی نوشت: در ماههای اخیر، کاخ‌سفید در مقابل درخواست های اروپاییان برای آزادسازی بخشی از پول های بلوکه شده در بانک‌های خارجی به‌عنوان اقدامی جهت ایجاد اعتماد با رژیم ایران، مقاومت کرده است. رژیم ایران نیز به نوبه خود از گفتگو با امضاکنندگان توافق برجام خودداری کرده و دو طرف در بن‌بست قرار گرفته‌اند.

این منبع افزود: سیاست بایدن هم‌چنین این نگرانی را در میان دیپلماتهای اروپایی ایجاد کرد که ممکن است با احتیاط، تأخیر و بدون هیچ اقدامی، آینده توافق برجام را به خطر بیندازد.

فارن پالیسی نوشت: با توجه به مخالفت های روزافزون داخلی آمریکا از جمله نامه اخیر بیش از چهل سناتور دموکرات و جمهوری خواه با برجامی که باعث می‌شود رژیم ایران به پول بیشتر برسد و در عین‌حال با هیچ محدودیت جدیدی در برنامه موشکی و پشتیبانی از شبه ‌نظامیان منطقه‌ ای روبه‌رو نشود، دستیابی به یک توافق ممکن است غیرقابل حصول باشد. برخی می گویند دولت جدید با وجود انتقاد از کمپین فشار حداکثری، سیاست‌های ترامپ را ادامه می‌دهد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا