اخبار

«سند جامع» همکاری‌های ایران و چین امضا شد

سند جامع همکاری‌های ایران و چین روز شنبه توسط محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی و وانگ یی وزیر خارجه چین امضا شد.هنوز متن این سند به صورت رسمی منتشر نشده است. در تابستان سال ۱۳۹۸ که برای نخستین بار موضوع تدوین سند ۲۵ ساله مطرح شد. هنوز ضمایم این سند نیز که در آن‌ها جزئیات پروژه‌ها و برنامه‌های مشترک دو کشور روشن می‌شود از سوی دو طرف منتشر نشده است…..

  • باید به دور از هیاهو و تبلیغات سخیف و دروغ‌پردازی، به واقعیت دست یافت و برای تأمین منافع ملّی کوشید. این عرصه نیز یکی از عرصه‌های مبارزهٔ عمومی با دیکتاتوری ولایت فقیه در راه تأمین حقوق و منافع زحمتکشان ایران است که می تواند و باید با همکاری بین نیروهای سیاسی ترقی خواه پیش برده شود.

به گزارش ایرنا، ایران و چین در جریان سفر رسمی شی جی پینگ به تهران در بهمن ماه ۱۳۹۴ با صدور بیانیه‌ای سطح روابط خود را به روابط راهبردی ارتقا دادند. در بند ۶ این بیانیه دو طرف آمادگی خود را برای رایزنی و مذاکره جهت انعقاد سند همکاری بلندمدت اعلام کردند.

نسخه پیش‌نویس برنامه همکاری جامع در شهریور ۱۳۹۸ تهیه و در جریان سفر محمد جواد ظریف به چین این پیش نویس تحویل دولت چین شد.

دولت چین چند ماه بعد و در بهار ۱۳۹۹ بصورت رسمی نظر خود را پیرامون پیش‌نویس پیشنهادی طرف ایرانی اعلام کرد. هیات دولت جمهوری اسلامی سوم تیر ۱۳۹۹، مجوز رسمی آغاز مذاکرات و امضای برنامه همکاری جامع بر اساس منافع متقابل بلندمدت را به وزارت امور خارجه اعطا کرد.

مهرماه ۱۳۹۹ محمد جواد ظریف در جریان سفر رسمی به پکن نظرات اصلاحی و تکمیلی ایران را به اطلاع طرف چینی رساند

حدود پنج ماه بعد یعنی در نیمه اسفند ۱۳۹۹، طرف چینی نظرات خود پیرامون سند مذکور را به اطلاع وزارت امور خارجه ایران رساند و در نهایت این سند امروز به امضای وزیران خارجه ایران و چین رسید. ‌

انتشار متن این سند در تابستان گذشته با انتقادهایی مواجه شد. این انتقادها با شدت و ضعف بر این نکته تصریح می کرد که در این سند همکاری، جمهوری اسلامی امتیازات غیرقابل قبولی را به طرف مقابل داده است.

نشریه بریتانیایی پترولیوم اکونومیست پیش‌تر در گزارشی تفصیلی به‌نقل از یک منبع نزدیک به شرکت نفت ایران که نام او ذکر نشده بود، نوشته بود که ضمایم توافق راهبردی ایران و چین، شامل تخفیف و امتیازهای بسیار به چین در زمینه سرمایه‌گذاری نفت و گاز ایران است. این امتیازات عبارت‌اند از:

  • سرمایه‌گذاری ۲۸۰ میلیارد دلاری چین برای توسعه بخش‌های نفت، گاز و پتروشیمی ایران
  • سرمایه‌گذاری ۱۲۰ میلیارد دلاری و برای ارتقای زیرساخت‌های حمل و نقل و زیرساخت‌های تولیدی ایران
  • تخفیف‌های کلان برای خرید نفت
  • در اختیار قرار دادن امتیاز توسعه میدان‌های نفتی ایران به شرکت‌های چینی
  • استقرار پنج هزار پرسنل امنیتی چین در ایران برای محافظت از پروژه‌ها
  • پرداخت‌ها بر اساس ارزی به جز دلار. دو سوم نقد. یک سوم به شکل کالا و خدمات با این چشم‌انداز که ایران مرکز کارخانه‌های چینی در خاورمیانه شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا