بین‌المللی

کاروان اعتراضی کوبایی‌ها علیه تحریم‌های آمریکا

صدها تن از معترضان کوبایی به منظور اعتراض به تحریم آمریکا طی مدت ۶۰ سال علیه کشورشان با برپایی کاروانهایی از خودروها، موتورها و دوچرخه‌ها در یک مسیر مشهور کنار دریا در شهر هاوانا تظاهرات کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، صدها کوبایی در برنامه تظاهرات کاروانی حاشیه دریا در اعتراض به ۶۰ سال تحریم آمریکا علیه کشورشان و مطالبه برداشته شدن این تحریمها شرکت کردند.

این کاروان در راستای برنامه برپایی اعتراضات و کاروانهای اعتراضی در بیش از ۵۰ شهر سراسر جهان از جمله در آمریکا با امید فشار وارد کردن به دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به منظور تغییر سیاست این کشور در قبال کوبا و مقابله با کمپین برخی کوبایی های ساکن تبعید در حمایت از حفظ این تحریم، برگزار شد.

شرکت‌کنندگان در این تظاهرات ضمن به صدا در آوردن بوق خودروها و تکان دادن پرچمهای کوبا، شعار “مرگ بر محاصره” سر دادند. آنها که با خودروهای مختلف در این کاروان شرکت داشتند، از کنار سفارت آمریکا گذشتند.

فلیکس مویا، یکی از معترضان گفت: ما در راستای حمایت از پایان محاصره و پایان تحریمها اینجا هستیم.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا بیش از ۲۰۰ طرح را در راستای تشدید تحریمهای تجاری چندین دهه‌ای علیه کوبا در طی چهار سال ریاست جمهوری وی به بهانه فقدان دموکراسی و حمایت هاوانا از دولت سوسیالیست ونزوئلا اتخاذ کرد.

جو بایدن دموکرات در طول کمپین ریاست جمهوری ۲۰۲۰ خود وعده لغو سیاستهای ترامپ در قبال کوبا که به گفته وی “به مردم کوبا آسیب زدند و هیچ تاثیری در پیشبرد دموکراسی و حقوق بشر نداشتند” را داد.

دولت بایدن اعلام کرده در حال بازبینی در سیاستهای کشورش در قبال کوبا است اما مشخص نکرده که قرار است در قبال این سیاست چه اقدامی انجام دهد یا اینکه به برنامه تنش زدایی تاریخی به اجرا در آمده با ابتکار باراک اوباما رئیس جمهور سابق برمیگردد یا خیر.

برونو رودریگز، وزیر امور خارجه کوبا به عنوان ارشدترین مقام این کشور که در تظاهرات شرکت کرد به رسانه ها گفت: ما خواستار پایان محاصره هستیم. اقدام فرصت طلبانه دولت ترامپ در تشدید محاصره در ضمن همه گیری کووید-۱۹ ، آن را هر چه بیشتر به سطح یک نسل کشی می رساند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا