اخبار

فقر و محرومیت با استبداد دینی

پیشروی فقر در سال ۱۴۰۰ ادامه دارد. در اثر سیاست‌های فاجعه بار حکومت ولایی هر روز بر میزان فقر و محرومیت در جامعه ما افزوده می شود. نبود زیرساخت‌های توسعه‌یافته، نبود اشتغال پایدار، فقدان سرمایه‌گذاری‌های تازه، به‌کار‌ نگرفتن نیروی انسانی حتی متخصصان و تحصیل‌کردگان در ادارات و معدود واحدهای صنعتی، و از آن سو هم به‌صرفه نبودن کشاورزی و دامداری به‌خاطر مکانیزه نبودن کشت و نبود حمایت از تولیدات کشاورزی و دامداری سبب شده است تا گسترهٔ رنج‌ها و محرومیت‌های ناشی از بیکاری و دربدری، بی‌سامانی امور کشور، و فساد مالی گسترده حکومتی نه‌تنها زندگی و آیندهٔ زحمتکشان شهر و روستا بلکه امروزه هستی قشرهای میانی جامعه را نیز دربرگرفته است…

بر اساس آمارهای مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه‌ای اسفند ۹۹ برای خانواره‌های شهری ۴۷٫۸ درصد است که نسبت به ماه بهمن ۰٫۶ درصد افزایش داشت. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۵۳٫۳ درصد است.نرخ تورم نقطه‌ای اسفندماه سال ۹۹، ۴۸٫۷ درصد است. همانطور که در گزارش مرکز آمار هم آمده یعنی خانوارهای کشور ۴۸٫۷ درصد بیشتر از اسفند ۹۸ برای کالاها و خدمات یکسان هزینه کرده‌اند. کارشناسان نیز تورم شدید را از دلایل رشد فقر در سال ۹۹ می‌دانند. اما برای وضعیت فقر در سال ۱۴۰۰ چه پیش‌بینی‌هایی می‌شود؟

سهراب دل انگیزان، کارشناس اقتصادی در این مورد می‌گوید: اگر امسال تورم همچنان بالا باشد و دولت برای برگرداندن کسب و کارها به وضعیت پیش از کرونا اقدامات موثر و مفیدی انجام ندهد، قطعا می‌توان انتظار داشت که فقر گسترش پیدا کند.این کارشناس اقتصادی پیش از این با بیان اینکه فقر زوایای متعددی دارد و همه فرآیندها و عوامل ایجادکننده فقر در سال ۱۳۹۹ دیده می‌شود؛ درباره دلایل افزایش فقر در سال ۹۹ گفته بود: علاوه بر تحریم، تورم شدید، کاهش برخورداری مردم از رفاه اجتماعی، کرونا نیز از دلایل رشد فقر بود.

او اثر کرونا بر رشد فقر را اینگونه توضیح داد: در سال ۱۳۹۹ در شرایط کرونایی بخشی از مشاغل از دست رفتند و این یعنی درآمدها کاهش پیدا کرده و تعداد بیکاران بیشتر شده است. بر همین اساس برخی فقیر شدند.داوود سوری، کارشناس اقتصادی هم در این مورد گفته بود: نرخ رشد اقتصادی در سال ۱۴۰۰ هم ممکن است مثبت شود اما نرخ بسیار کمی است. بنابراین به نظر نمی‌رسد سال ۱۴۰۰ خلق ثروت زیادی در اقتصادمان انجام شود. به نظرم فقر همچنان افزایش پیدا کند و تعداد کسانی که زیر خط فقر هستند، زیادتر شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا