بین‌المللی

وقوع چند انفجار در پایتخت اقلیم کردستان/ دست کم هفتاد کشته در پاکستان و عراق

در انفجارهایی که در روز هفتم مهر ماه در دو کشور پاکستان و عراق روی داده است، ده ها نفر کشته و شمار بیشتری مجروح شده اند …

وقوع چند انفجار در پایتخت اقلیم کردستان
چهار خودروی بمب گذاری شده در هولیر (اربیل)، پایتخت اقلیم کردستان منفجر شد.
به گزارش العربیه این انفجارها ساختمان های آسایش گشتی (اداره امنیت عمومی)، آسایش اربیل (اداره امنیت اربیل) و وزارت کشور اقلیم کردستان را هدف قرار داده است. ساختمان این سه مرکز حکومتی در کنار یکدیگر در خیابان ۶۰ متری قرار گرفته اند.

العربیه همچنین اعلام کرد: پس از انفجار خودروهای بمب گذاری شده، به سمت مردم و نیروهای امنیتی که در محل تجمع کرده بودند، از سوی افراد مسلح ناشناس تیراندازی شد.
آمار قربانیان حملات تروریستی به هولیر تا لحظه ارسال این خبر ۶ نفر کشته و ۶۲ نفر دیگر زخمی اعلام شده است. بر اساس اخبار منتشر شده اکثر قربانیان از نیروهای پلیس هستند.
خبرگزاریها به کم سابقه بودن چنین حوادثی در اقلیم کردستان اشاره کرده اند. اقلیم کردستان جزو نقاط امن در عراق محسوب می شد.
انفجارها یک روز پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمان کردستان رخ داده است. در این انتخابات، حزب دمکرات کردستان بیشترین آراء را به دست آورد. پس از آن حزب گوران (تغییر) با پشت سر گذاشتن اتحادیه میهنی کردستان در رتبه بعدی قرار گرفت. احزاب اسلامی «اتحاد اسلامی کردستان»، «جمعیت اسلامی کردستان» و «جنبش اسلامی کردستان» نیز رتبه های بعدی را به ترتیب به خود اختصاص دادند.
به گزارش سایت روداو، «دولت اسلامی در شام و عراق»، مسئولیت این بمب گذاریها را بر عهده گرفته است. طبق گزارش روداو، القاعده نیز از حمله امروز تروریستها به هولیر حمایت کرده است.

***

انفجارهای امروز در پاکستان و عراق ده ها کشته و تعداد بیشتری مجروح بر جای گذاشته است. به گزاش منابع خبری پاکستانی ۴۱ تا ۴۳ نفر در پی انفجارهایی در بازار قصه‌خوانی در پیشاور پاکستان کشته و بیش از ۱۰۰ نفر نیز زخمی شدند.

دو انفجار که ساعت یازده صبح هفتم مهر ماه رخ داد به خرابی دست کم ۵۰ مغازه در این بازار انجامیده است.
وب‌سایت روزنامه داون، چاپ پاکستان، می‌گوید انفجار اول کوچکتر بود ولی دومین انفجار حاصل ۲۰۰ کیلوگرم مواد منفجره کارگذاشته شده در یک خودرو بود که به گفته یک مقام ارشد پلیس از راه دور کنترل می‌شد.
یک مقام دولتی آن کشور می‌گوید به نظر نمی‌رسد هدف از این انفجار نیروهای پلیس بوده باشند، چون پاسگاهی که در نزدیکی بازار قرار دارد دورتر از محل انفجارهاست.
در موارد پیشین گاه نیروهای امنیتی، خودروهای حامل آنها یا پاسگاه‌های پلیس هدف انفجارها بوده‌اند. در مورد این حمله نیز گمانه‌زنی‌هایی وجود داشت که هدف اصلی نیروهای پلیس هستند.
نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان که در حال حاضر در نیویورک است و دیگر مقام‌های ارشد سیاسی آن کشور، انفجار پیشاور را محکوم کرده‌اند.
در پنجم مهرماه بر اثر انفجار اتوبوسی در همین شهر، دست کم ۱۷ تن کشته و بیش از ۴۵ نفر نیز زخمی شدند.
به گفته‌ی مقامات پاکستان، این اتوبوس حامل کارکنان دولت بوده و آن نیز با یک بمب کنترل از راه دور منفجر شده است.
گروه انصار المجاهدین که از متحدان طالبان پاکستان به شمار می‌رود مسئولیت آن حمله را برعهده گرفته و اعلام کرد که به تلافی «حملات هواپیماهای بی‌سرنشین» دست به این کار زده است.
درست یک هفته پیشتر نیز انفجاری در مقابل یک کلیسا در پیشاور به کشته شدن دست‌کم ۸۰ نفر انجامید.
پیشاور یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های طالبان است؛ با این همه یک سخنگوی طالبان پاکستان به روزنامه داون گفته است که آن گروه مسئول انفجارهای بازار «قصه‌خوانی» نیست.
یکی از مهم‌ترین تبلیغات کارزار انتخاباتی پاکستان که به روی کار آمدن نواز شریف در سال جاری انجامید، بهبود شرایط امنیتی در آن کشور بوده است. اما در هفته‌های گذشته انفجارها یا حمله به زندان‌های محل نگه‌داری طالبان که به فرار گروهی از آنها انجامیده، به نگرانی‌های در مورد شرایط امنیتی و برقراری آرامش در آن کشور افزوده است.

دست‌کم سی نفر در بمب‌گذاری‌های عراق کشته شدند
هفتم مهر ماه در یک‌ انفجار در مسجد شیعیان عراقی در بغداد دست‌کم ۲۴ نفر و در یک رشته بمب‌گذاری در اردبیل نیز شش نفر کشته شدند.
خبرگزاری فرانسه می‌گوید انفجار در مسجد «الحسین» در بغداد «انتحاری» بوده و ۲۷ نفر نیز بر اثر آن زخمی شده‌اند.
تنها دو روز پیش از این نیز انفجارهایی در نزدیکی مسجد شهروندان سنی‌مذهب عراقی شش کشته بر جای گذاشته بود.
روز یک‌شنبه شش نفر نیز در اربیل در یک رشته بمب‌گذاری جان خود را از دست دادند.
خبرگزاری رویترز از اربیل عراق خبر داده است که پس از انفجار در این شهر صدای شلیک گلوله نیز شنیده شده است.
مقام‌های امنیتی اربیل می‌گویند قربانیان، اعضای نیروهای امنیتی کردستان عراق، گروه «آسایش»، هستند.
در عین حال دولت خودمختار کردستان عراق در بیانیه‌ای به گفته‌های شاهدان از کشته شدن پنج بمب‌گذار انتحاری پیش از آنکه بمب‌های متصل به خود را منفجر کنند، خبر داده است.
طی ماه‌های گذشته عراق صحنه بمب‌گذاری‌ها و درگیری‌های خونباری شده است که عمدتا خبر از شدت گرفتن تنش میان گروه‌های تندرو با انگیزه‌های مذهبی می‌دهند؛ اما عمده قربانیان شهروندان غیرنظامی این کشورند.
در هفتم مهر ماه نیز در پی چندین انفجار دست‌کم ۲۰ نفر کشته شدند.
یک روز پیش از آن نیز انفجارهای پی در پی و حملات گروه‌های شبه نظامی هوادار القاعده به مراکز پلیس و نیروهای امنیتی بیش از ۳۰ کشته بر جای گذاشت.
بر پایه گزارش «گروه شمارش اجساد» که مرکزش در خود عراق است، در سال جاری میلادی در پی خشونت‌ها در آن کشور بیش از ۶۰۰۰ نفر کشته شده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا