اخبار

سند همکاری بین ایران و چین؛ کاخ سفید: هرگونه تحریمی نیاز بود اعمال می‌کنیم

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید روز گذشته در جمع خبرنگاران درباره امضای سند همکاری ۲۵ ساله بین ایران و چین تاکید کرد که هنوز این سند از سوی دولت آمریکا بررسی نشده است اما پس از بررسی اگر هرگونه تحریمی نیاز بود اعمال می‌شود….

به گزارش یورو نیوز، او در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه ایران یک توافق‌نامه بلند مدت با چین امضا کرده است آیا دولت آمریکا همچنان همان سیاست را در قبال ایران به ویژه از نظر بازگشت به توافق هسته‌ای دارد، گفت: «ما در این برهه از زمان هنوز توافق ایران و چین را بررسی نکرده‌ایم. آن را بررسی می‌کنیم و مطمئن می‌شویم اگر هرگونه تحریمی نیاز است اعمال شود.»

وی تصریح کرد با توجه به اینکه هنوز بسته توافقی بین ایران و چین را ندیده‌اند رویکرد این کشور در قبال ایران تغییر نکرده است.

خانم ساکی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا مایل است بخشی از تحریم‌های ایران را تا حدی لغو کند، گفت: «این موضوع مورد بررسی نیست. ما بر بازگشت به یک رویکرد دیپلماتیک با اعضای توافق‌نامه هسته‌ای که البته چین عضوی از آن است متمرکز هستیم.»

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته درباره توافق ایران و چین گفته بود یکسال است نسبت به این موضوع دغدغه دارد. سخنگوی کاخ سفید در این باره گفت: «رئیس جمهور دغدغه این موضوع را دارد. دیروز از او در این باره سوالی پرسیده شد.»
سند برنامه همکاری جامع ایران و چین روز شنبه (۷ فروردین) به امضای محمدجواد ظریف و وانگ ئی، وزیران خارجه دو کشور رسید؛ سندی که به منظور عملیاتی کردن بند ششم بیانیه مشترک رئیس جمهوری دو کشور در سال ۱۳۹۴ با هدف ارتقای عملی روابط دو کشور در سطح مشارکت جامع راهبردی و فراهم کردن بستر توسعه همه جانبه همکاری‌های دو کشور تدوین شده است. امضای این سند واکنش‌های زیادی را در داخل و خارج ایران در پی داشت.
این در حالی است که شرکت‌های چینی در پروژه‌های زیرساختی آمریکای لاتین سرمایه‌گذاری‌هایی فراوان کرده‌اند و همچنین بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران و شرکای اصلی تجاری این قاره شناخته می‌شوند.
افزایش مشارکت اقتصادی چین در آمریکای لاتین موجب شد رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه وقت آمریکا، چین را متهم کند که ” قدرت امپراطوری‌ای جدید است که کشورهای جدیدی را از طریق حربه‌های اقتصادی زیر سلطه می‌گیرد. … “. از آنجا که وام‌های چینی با شرایط سخت ریاضت اقتصادی و خصوصی سازی همراه نیستند، دولت‌های آمریکای لاتین با استفاده از سرمایه‌های چینی برای تهیه کالاهای اولیه در حجمی بی‌سابقه، توانسته‌اند فقر و نابرابری را کاهش دهند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا