بین‌المللی

مشاجره روسیه و انگلیس درباره “کلاه سفیدها” در شورای امنیت

نمایندگان روسیه و انگلیس در نشست شورای امنیت سازمان ملل به مشاجره و بحث درباره نقش سازمان به‌اصطلاح کلاه سفیدها در سوریه پرداخته و طرف روسی معتقد است که حمایت از آنها سزاوار محکومیت است.

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، “دمیتری پولیانسکی” معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در نشست آنلاین اعضای شورای امنیت درباره سوریه اعلام کرد که دولت انگلیس بودجه مالیات دهندگان این کشور را برای حمایت از سازمان به اصطلاح بشردوستانه “کلاه سفیدها” به هدر می‌دهد.

“سرگئی ورشینین” معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز در این نشست یادآور شد که “خوب نشان دادن چهره” تروریست‌هایی در سوریه که با کمک سازمان “کلاه سفیدها” خود را مخالفان مسلح جلوه می‌دهند، غیرقابل قبول و مستحق محکوم شدن است.

در پاسخ به اظهارات نمایندگان روسیه، “باربارا وودوارد” نماینده دائم انگلیس در سازمان ملل به دفاع از “کلاه سفیدها” پرداخته و گفت: «هر نوع پیشنهاد برای مرتبط دانستن کلاه سفیدها با گروه‌های تروریستی در سوریه، بی اساس و غیرقابل قبول است.»

به گفته این دیپلمات انگلیسی، این سازمان جان بیش از ۱۵۰ هزار نفر را در سوریه نجات داده است و اقدامات انسان دوستانه کلاه سفیدها باید مورد حمایت شورای امنیت سازمان ملل قرار بگیرد.

پولیانسکی به این سخنان پاسخ داد: «پافشاری که شرکای غربی و انگلیسی برای دفاع از سازمان به اصطلاح “کلاه سفیدها” نشان می‌دهد، باید در موارد بهتری استفاده شد. اشتیاق مقامات لندن در صرف پول مالیات دهندگان انگلیسی برای این سازمان، غیرقابل توجیه است.»

این دیپلمات روس به کنایه افزود: «من با شما همدردی می کنم. مسئله بسیار پیچیده‌ای است، به‌خصوص با توجه به سئوالات بسیار زیادی که در رابطه با ارتباط سرویس‌های اطلاعاتی انگلیس با کلاه سفیدها بوجود آمده است.»

نماینده روسیه در پایان گفت: «البته واقعاً درست نیست که مسائل داخلی کشورها در نشست شورای امنیت حل و فصل شود. چنین ترفندهایی به هیچ وجه شایسته افتخار دیپلماسی هوشمندانه انگلیس نیست.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا